22 „Волмарт“ сака да го купи турски „Мигрос“, или „Рамстор“
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.12.2012, 14:40
„Волмарт“ сака да го купи турски „Мигрос“, или „Рамстор“

Најголемиот синџир на супермаркети на светот по нивото на продажба, „Волмарт“ од САД, е во преговори да го купи мнозинскиот удел од турската компанија „Мигрос“, која, пак, е сопственик на синџирот супермаркети во земјава „Рамстор.“

Зделката се проценува на над 4 милијарди долари, а „Мигрос“ има 888 супермаркети, хипермаркети и дисконтни продавници во Турција, а покрај Македонија има продавници и во Азербејџан, Казахстан и Киргизистан.

Според податоците од пред 4 години, компанијата тогаш вработуваше 14.800 лица. Во Македонија „Рамстор“ има 7 супермаркети (3 во Скопје, 3 во Тетово и 1 во Струга) и најголем дел од нив се отворени во последниве 2-3 години. „Мигрос“ котира на берзата во Истанбул и беше дел од најголемата компанија во Турција „Коч Холдинг“. Но, лондонската приватна инвеститорска куќа „БЦ Партнерс“ во 2008 година купи удел од 51 отсто во „Мигрос“, а сега поседува 80 отсто од акциите. Ваквата зделка ќе го прошири присуството на „Волмарт“ на пазарите во развој.Статијата е прочитана  пати.


Испрати коментар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Магла

Недела
Грмотевици
Макс: 4°C, Мин: 1°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (28)
Јованка е загрижена: "Ќе ме растргат по смртта на Тито"! .„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Отворен конкурсот за „Роман на годината“ за 2012
„Утрински весник“ 14. пат ќе ја додели престижната литературна награда...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |