Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.12.2012, 15:06
Попоски: Блокирањето не смее да стане атрактивна дисциплинаФакт е дека се работи за динамична рамка, за најдобрите и најелаборираните заклучоци кои досега ги имал Европскиот совет, но и дека Македонија не се соочува првпат со блокада, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски.

„Не  е првпат да сме соочени со опструкција. Она што е значајно е дека има сериозна маса на европски лидерства како во главните градови  и  во  земјите  - членки така и во европските институции кои сакаат да го прошират полето на мир, просперитет  и стабилност, она за што е и креирана самата  Европска унија“, изјави Попоски. За него е значајно  што се нагласени сите остварувања  што Македонија  ги има  остварено во изминатиот период.

Одговарајќи дали бил изненаден од ставот на Бугарија, шефот на дипломатијата рече дека дека тоа што е реалност е дека имало комуникација и во неа Софија искажала исклучителен проактивен став од аспект на прифаќање на сите оние иницијативи што беа искажани од македонска страна. 

- Презедоа обврска дека во најитно време  ќе се состанат работните групи и ќе работат на тоа. Не би навлегувал во оценки кои се за домашна употреба во тој контекст. Сметам дека тоа што е најзначајно е дека не смееме да дозволиме во една Европа која сака да биде мирна,  просперитетна и стабилна, блокирањето да стане атрактивна дисциплина“, изјави Попоски.


Статијата е прочитана 1509 пати.


Испрати коментарНова технолошко-индустриска зона кај Прилеп
ОМД го поздравува признавањето на уставното име од Унгарија
Груевски најави две илјади вработувања во Џумајлија
Бучковски и Бузлевски исклучени од СДСМ
Разоткриен случај на разбојништво во Скопје
Нимиц во јануари во Атина со нов предлог за името
Три сценарија за Македонија и Грција на Германски Mаршалов фонд
Ниту еден азил за баратели од Македонија
Адам Ленс осомничен за масакрот во Конектикат
О’Нил - Заклучоците на ЕУ се реална перспектива за почеток на преговори
Најмалку 27 загинати, од кои 18 деца во вооружен напад во училиште во САД
Граѓаните на БиХ и на Албанија најсиромашни во Европа
Самарас - ЕУ пресуди како Букурешт
Црвен картон за Бузлевски, зелен за Есад Рахиќ
Сме изеле тон и пол отровно пченкарно брашно
Лекарите-штрајкувачи добија плата „според ефикасност“
Макпетрол ќе продолжи со испорака на енергенси кон Топлификација
Германските парламентарци поделени околу Македонија
Укината ослободителната пресуда за Васил Тупурковски
Одложено судењето за „Пајажина“
Непријатна реа откри мртва жена во Тафталиџе
Софија да ги почитува правата на македонското малцинство
Викендов потопло, од понеделник пак снег и студ
Уморот од проширувањето е бумеранг за ЕУ
(ФОТО) Т-Мобиле го донесе iPhone 5 во Македонија
Ким Џонг-ун за „Личност на годината“
Кампањата против пушењето во Франција пред фијаско
Мирослав и Марко Мишковиќ добија 30 дена притвор
Рајс се повлекува, Кери во трка за државен секретар
Петто обвинение за корупција против Санадер
ОМД - ЕУ место да го обедини Балканот, ги продлабочува разликите
Тетово утрoво најстудено со минус 19 степени
Внимателно возење - голомразица и одрони на повеќе патни правци
Чичолина се враќа во политиката
Борисов не му кажал на Обама за ветото
Унгарија и официјално ќе ни се обраќа со Македонија
Грција очекува конструктивност од Македонија
Брисел не ја дели разочараноста
Никој не купува акции на „Топлификација“
Бошкоски - „Ослободете ги вработените во МВР, не се виновни“
Меркел - Не е време за ширење на ЕУ
(ФОТО) Бит-пазар празен, пазарџиите на улица
Министерката Јанкулоска имаше сообраќајка
Грците и' се лутат на Македонија и за двопек
„Волмарт“ сака да го купи турски „Мигрос“, или „Рамстор“
Полицијата го уапси „Нинџа“ осомничен за убиство во обид
„Микросам“ ќе прави делови за рускиот патнички авион „МС-21“
„Оф-нет" е најдобар македонски сајт во 2012
Грција го доби кредитот
Стразбур пресуди - 60.000 евра отштета за Ел Масри
„Њујорк тајмс“ -Поранешни американски функционери го приватизираат Косово
Бугарските интелектуалци во линија со државниот врв
Азески - 2013 ќе биде една од најтешките економски години
Во пожар во трафостаница во Скопје повредени двајца работници
Штрајк без насмевки и алкохол на стјуардесите во Хонг Конг
Претрес во „Дојче банк“, уапсени пет лица
Џими Севил осомничен за 199 кривични дела
Европратениците поделени околу заклучоците за Македонија
Груевски на Самит на Европските народни партии во Брисел
Спогодбата за „Јужен тек“ е во завршна фаза, од „Макпетрол“ негираат
ЕП го усвои буџетот на ЕУ за 2013 година
Грција задоволна, но не слави
ЕК - Заклучоците нудат јасна перспектива за Македонија
Македонија е во жолта фаза на студен бран
Бесими - Ако се реши спорот за името, не треба самит за покана за НАТО
Сопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
ЕУ - Поддршка за Србија, загриженост за БиХ
ФБИ фати македонски хакер, направил штета од 850 милиони долари
(ФОТО) Светот може да биде подобар
Повисоки пензии, сепак, од март в година
Со првата порака на „Твитер“ папата испрати благослов
Скопјанец загина во сообраќајка во Тафталиџе
Ставрески - Заемите од Светска банка дел од финансирање на буџетот
Иновациите перспектива на ИКТ индустријата во услови на криза
Владата најголем сопственик во ЕМО
Крадачка сликана од „ајфонот“ што го украла
(ФОТО) Единаесет возила завршија во ендек на патот Гевгелија - Велес
Билд - Македонија доби време во Брисел
Арифи - ЕУ утврди јасна рамка за преговори со Македонија
Лопатка - Австрија очекуваше повеќе
МНР изразува жалење што Македонија не доби датум за преговори
Желев - Одлуката на Бугарија да не ја поддржи Македонија е грешка
Северна Кореја успешно лансираше ракета
Македонија ќе го чека јуни
Американската армија отпушта дебели војници
Останува плаќањето по учинок за лекарите
Грција спречи Македонија да добие датум за преговори
ЕК на пролет со извештај за добрососедските односи и спорот за името
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонијаpile, 12.12.2012 16:32:11
Pred da podnese ostavka od Ministerskata funkcija G-dinot Poposki e dolzjen da odgovori, dali planira da se obrati do Megjunarodniot sud za pravda vo Hag vo vrska so ponatamosno odnesuvanje na Republika Makedonija a vo vrska so grubo krsenje na clenot 11 od VS od strana na sosedna Grcija, na identicen nacin oka ki pri dokazjanoto veto za vlez vo NATO 2008 godina vo Bukurest,ako se ima vo predvid del od sodrzjinata na ukazjuvanjata na Sudot vo Presudata od 2011 godina protiv Republika Grcija,vo koja e navedeno: Главниот судија, Хисаши Овада, објави дека не е убедливо грчкото тврдење дека пресудата нема реверзибилен ефект и дека нема да има влијание во НАТО,(Citaj EU) туку напротив дека мора да има.Ako toa nemozjete da go storite togas ODDETE SI,ocigledno e deka nema clenstvo vo EU dodeka e Gruevski i Vie ja vodite nadvoresnata politika na nacin koj neobezbeduva uslovi za napreduvanje na Drzjavata a so toa i nedava garancii za bezbednosta kako na R.Makedonija taka i na regionot.
Makedonec vo EU, 12.12.2012 16:36:26
Poposki pred samo 2 nedeli imase sredba so Bugarskiot Minister za Nadvoresni Raboti, posle koj javno izjavi deka imame poddrska od Bugarija. Celava pompa okolu datumot (koj se znaese deka nema da go dobieme) se sozdade vestacki od VMRO DPMNE, kako del od 6-godisnata strategija za nasovucanje na javnoto mislenje protiv EU i NATO, so cel da ne se mrdne nitu so mal prst okolu prasanjeto so imeto......
Kojco, 12.12.2012 18:40:50
Popovski Laze a sekoj zbor, za lazenje se krivicno odgovara, ako sakas Popovski mozeme da se oblozime i za vo Juni deka NEMA da dobieme datum, jas stavam 10 000 Evra, osmeli se Popovski napravi go prviot cekor.
Prijatel, 12.12.2012 19:54:44
Do Redakcijata: Ako Utrinski ne ja stavi slikata na ovoj minister na naslovna i so golemi bukvi nad nea ne napishe OSTAVKA! togash, stvarno Makedonija e bezdushna i bezimena banovina.
Gracijan, 12.12.2012 20:46:29
Prezedoa obvrska......Ama vie pak istoto.Tie baraat VIE da prevzemete obvrska.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Сабота
Грмотевици со дожд
Макс: 1°C, Мин: 0°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 3°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (28)
Јованка е загрижена: "Ќе ме растргат по смртта на Тито"! .„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Отворен конкурсот за „Роман на годината“ за 2012
„Утрински весник“ 14. пат ќе ја додели престижната литературна награда...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | ��абава | Хороскоп | Саботен магазин |