Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.12.2012, 10:27

Циклус филмови на Андреј Тарковски

Вечерва во Кинотеката на Македонија циклусот ќе го отвори руската актерка и режисерка Наталија Бондарчук, а ќе трае до 9 декември и ќе видиме пет филма

Денеска во 20 часот во Кинотека на Македонија ќе почне циклусот посветен на еден од најзначајните современи руски автори, Андреј Тарковски, што ќе го отвори руската актерка и режисерка Наталија Бондарчук, која пристигна во Македонија специјално по тој повод. Овој циклус, кој ќе трае до 9 декември и во чии рамки ќе видиме пет филма, ќе се отвори со култното дело на Тарковски, „Соларис“ од 1972 година, во кое игра Наталија Бондарчук, а кое и' ја овозможи светската слава.

„Соларис“ го имаше и својот римејк во 2002 во режија на Стивен Содерберг, но ова е можност за оние што не го виделе да го погле��нат ова оригинално дело направено по романот на Станислав Лем, кое останува неприкосновено патување на Тарковски во имагинарниот свет, комплексно, исклучително, преполно со симболика. Наталија Бондарчук, инаку ќерка на познатиот актер и режисер Сергеј Бондарчук, во филмот е во улогата на Хари, а на отворањето ќе зборува за тоа како се создавал овој филм.

Тарковски е еден од оние уметници кои упорно трагаат по духовното и по смислата на постоењето, воспевајќи ја филмската уметност, пред се', како уметност во која пулсираат заедно сликата, музиката, времето и животот. Тој ќе направи само седум играни филма, со кои ќе се докаже како вистински виртуоз на филмското платно, во генијален филмски творец кој ќе го одбележи 20 век. Во рамките на овој циклус ќе се прикажат и филмовите: „Сталкер“, „Ивановото детство“, „Андреј Рубљов“ и „Огледало“.

Истиот овој циклус ќе се одржи од 6 до 11 декември и во Центарот за култура во Битола, каде што исто така ќе гостува Наталија Бондарчук. Циклусот ќе биде збогатен и со промоција на книгата „Христијанските слики и симболи и нарацијата во филмовите на Андреј Тарковски“ на Атанас Чупоски. (С.У.)


Статијата е прочитана 395 пати.


Испрати коментарПочина легендарниот џез пијанист Дејвид Брубек
Книга со поезија, музика и визуелни дела на Џабир Дерала
Почина најстарата жена на светот
Шоу на утрешниот концерт на Филхармонија
Велибор Педевски како „Хардеџ“ со низа настапи во Њујорк
Акварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно ��асположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: -4°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Интервју - Случајот со Џулијан Асанж е привид
Ликовната уметница Христина Иваноска вели дека дарбата е единствениот простор во кој знае дека е слободна, зашто мислата...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |