Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.12.2012, 12:32

(ФОТО) Мини-фалангата го обели образотИако нивните миленички на теренот во СЦ „Чаир“ не им дадоа повод за радување и славење, во текот на целиот натпревар со Франција тие имаа бучна поддршка

ФОТО: Денис Дуковски

НИШ - Иако во драстично помал број од машкото Европско првенство јануари, кога настапите на Македонија во Ниш ги следеа по 4.000 македонски навивачи, мини-фалангата од околу 150 фанови го обели образот во мрачниот прв натпреварувачки ден за „црвено-жолтите“ на ова ЕП. Иако нивните миленички на теренот во СЦ „Чаир“ не им дадоа повод за радување и славење, во текот на целиот натпревар со Франција тие имаа бучна поддршка од трибината на која се групираа навивачите дојдени дури и од Берово. Меѓу нив доминираа добитниците од наградната игра на мобилниот оператор „Вип“, кој веќе четири години е партнер на Ракометната федерација на Македонија, како и целиот тим на Вардар СЦБТ, предводен од тренерот Индира Кастратовиќ. Сите заедно со развеани македонски знамиња, со навивачки дресови и со препознатливите реплики на шлемовите од војската на Александар Велики барем за момент потсетија на јануарската еуфорија, кога Ниш беше обоен во црвено и жолто. Го поздравуваа секој успешен потег на ракометарките, го славеа секој гол како да е решавачки, иако Македонија даде само 16 против светскиот вицешампион.

„Од срце им благодарам за тоа што дојдоа да не' бодрат и што направија да се чувствуваме како дома“, не пропушти да ги пофали репрезентативното лево крило Драгана Пецевска.

Македонската „фаланга“ на некој начин го спаси првото коло во Ниш, разбивајќи ја камерната атмосфера на трибините, на кои на прсти можеа да се избројат симпатизерите на другите три селекции во групата. (Р.Д.)


 


Статијата е прочитана 832 пати.


Испрати коментарМајами повторно проработе, рекорд на Спарси
Есента заврши со прекин!
Баерн го продолжи походот кон титулата
Торес проработи, сините „запалија“
Металург и Вардар на делба на 2. место во СЕХА лигата
Ракометарките последни во Европа
(ЕП ВЕСТИ) Место „Фаланга“, Карлеуша во „Студио“
Дурент и Вестбрук ги „преслушаа“ Лејкерси
Пандев не го спаси Наполи од пораз
Македонското дерби за Антиќ
Њујорк го доби дербито на Истокот со Мајами
Металург убедлив против Борац
(ФОТО) Ракометарките немоќни и со Шведска
УЕФА - Повеќе европски земји домаќини на ЕУРО 2020
Армстронг, засега, ќе го задржи медалот
Јаневски - Полска ќе биде добар тест за нас
Коби влезе во историјата
Повредата на Меси не е сериозна
Јувентус го елиминираше европскиот првак
(ФОТО) Вардар Про подобар од Загреб во СЕХА лигата
Пандев почна да тренира со топка
Челзи се моли за пораз на Јувентус
Во Куманово падна и шампионот Галил Гилбора
Ранетиот Вардар про го пречекува Загреб
Пораз на Мајами и покрај „трипл даблот“ на Џејмс
Сити се прости од Европа
(ФОТО) Ракометарките декласирани од Франција
Љубовта на Бекамови преовладуваше во збогувањето со Галакси
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната ��ерија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељцеpatriot, 05.12.2012 13:45:36
Oдлично за навивачите,но вие ја немате главната вест,немате резултат?!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -5°C

Облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -4°C

Вторник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |