Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.12.2012, 11:53

Грифин ги покори „џезерите“

Клиперси се првиот тим што го освои „Солт Лејк Сити“ сезонава, над Јута славеа со минимални 105:104

Со добрите игри пред својата публика Јута Џез долго гласеше за незгоден домаќин сезонава, крај на ваквата репутација стави тимот на Лос Анџелес Клиперс.

По шест победи во серија „џезерите“ го положија оружјето пред Клиперси, во „Солт Лејк Сити“ загубија со минимални 105:104.

Блејк Грифин ја заврши целата работа постигна 30 поени, 11 скока и една асистенција, одличен уште беше Џамал Крафорд со 20 поени.

„Џезерите“ имаа шанса за победа, на неколку секунди пред крајот некогашниот играч на гостинскиот тим Ренди Фоје промаши тројка вредна победа.

На кошаркарите на Портланд најверојатно им се допадна да играат на продолженија.

Во драматична завршница и по дополнителните пет минути Блејзерси дојдоа до триумф на гостувањето кај Шарлот (118:112).

Ламаркус Олдриџ беше најзаслужен за триумфот на Портланд, постигна 25 поени и 13 скока.

Орландо продолжува со победничката серија. По триумфот над Лејкерси, „магичните“ дојдоа до третата гостинска победа откако на гостувањето кај Голден Стејет славеа со 102:94.

Глен Дејвис овојпат беше првото име во таборот на Орландо, постигнувајќи 24 поени, шест скока, четири асистенции и две блокади. Значаен придонес во триумфот имаше Арон Афлал, кој исто така постигна 24 поени заедно со четири асистенции.


Лејкерси во небрано, Блејк мора на операција

Нов малер за Лејкерси, поради повреда на стомачните мускули Стив Блејк ќе мора да оди на операција. Доколку се' мине според очекувањата, неговото враќање се очекува најмалку за два месеци. Повредата на плејмејкерот доаѓа во време кога стратегот Мајк Дантони се' уште не може да смета ниту на Стив Неш.

„Многу сум загрижен. Со Стив отсекогаш сме играле одлично. Знае да го подигне тимот кога се решава победникот. Многу ќе ни недостасува. Се надевам дека ќе остане силен и ќе се врати што поскоро“, вели Коб Брајант.

Резултати: Шарлот - Портланд 112:118 (прод.), Детроит - Кливленд 89:79, Њу Орлеанс - Милвоки 102:81, Денвер - Торонто 113:110, Јута Џез - Лос Анџелес Клиперс 104:105, Голден Стејт - Орландо 94:102.


Статијата е прочитана 252 пати.


Испрати коментарЈувентус го елиминираше европскиот првак
Вардар Про подобар од Загреб во СЕХА лигата
Пандев почна да тренира со топка
Челзи се моли за пораз на Јувентус
Во Куманово падна и шампионот Галил Гилбора
Ранетиот Вардар про го пречекува Загреб
(ФОТО) Мини-фалангата го обели образот
Пораз на Мајами и покрај „трипл даблот“ на Џејмс
Сити се прости од Европа
(ФОТО) Ракометарките декласирани од Франција
Љубовта на Бекамови преовладуваше во збогувањето со Галакси
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ и��а рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на ���Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: -4°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Интервју - Случајот со Џулијан Асанж е привид
Ликовната уметница Христина Иваноска вели дека дарбата е единствениот простор во кој знае дека е слободна, зашто мислата...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |