Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.12.2012, 12:42
Игокеа го декласираше Партизан!И покрај слабата партија на „црно-белите“ во Александровац, Пипан претпазлив со прогнозите за гостувањето во Белград

Наредниот противник на МЗТ Скопје во АБА-лигата, Партизан, ја прикажа една од најслабите партии сезонава. Избраниците на Душко Вујошевиќ во дербито на 11. коло беа поразени на гостувањето кај Игокеа со убедливи 73:50.

Тимот од Александровац одигра одличен натпревар не дозволувајќи им на „црно-белите“ да помислат на победа. Најефикасен во редовите на домашниот тим беше Бркиќ со 17 поени и Јоровиќ со 13 поени и десет скока.

Слабата партија на Партизан, но и изненадувачко добрите резултати на МЗТ Скопје на тешките гостувања, сепак не му даваат за право на Алеш Пипан да најави ново изненадување, на барем по мечот со Шолнок.

„Со Партизан играме во недела. Имаме доволно време да се подготвиме за овој меч. Се надевам дека барем еден од овие четворица повредени кошаркари ќе ни биде на располагање за гостувањето во Белград. Посакувам да одиграме храбар натпревар“, смета Словенецот на кормилото на МЗТ Скопје Алеш Пипан.

По 11. коло МЗТ Скопје се најде на делба на петата позиција заедно со Раднички и Будуќност.

Екипата на Цедевита конечно се израдува на победа, на домашен терен ја совлада Крка со 97:78. За 26 минути во игра Владо Илиевски постигна 12 поени, два скока, две асистенции и две украдени топки.

Дамјан Стојановски во петорката на колото

Дамјан Стојановски втор пат сезонава се најде меѓу петте најкорисни кошаркари за 11. коло во АБА-лигата. Македонскиот репрезентативец средбата против Шолнок ја заврши со 15 поени, три скока и четири асистенции за 32 минути во игра со што дојде до 25 индексни поени.

Покрај Стојановски во петорката на колото се најдоа уште Арон Бејнс (У.Олимпија), Дарко Планиниќ (Широки), Клемен Препелиќ (У.Олимпија) и Александар Шапин (Раднички). (М.К.)

Статијата е прочитана 560 пати.


Испрати коментарРакометарките декласирани од Франција
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |