Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.12.2012, 15:11
СДСМ: Владата е виновна за ниските странски инвестицииПоследните податоци на Народна банка, дека во првите девет месеци од годинава влегле само 44 милиони евра странски инвестиции, е најлош резултат во последните десет години и е подобар само од повоената 2002 година, оцени денеска Драган Тевдовски, член на Извршниот одбор на СДСМ.

Според него, ова инвестициско фијаско се случува во годината во која премиерот Груевски и неговите министри беа на десетици роуд-шоуа за привлекување инвеститори, учествуваа на десетици инвестициски форуми, на кои потрошија неколку милиони евра.

„За да се заинтересираат странските инвеститори да дојдат и да вложат во земјава, не се доволни владините рекламни кампањи и прошетките на министрите по светот. Инвеститорите бараат правна сигурност, солидна инфраструктура, ефикасна јавна администрација, независно судство. Ниту еден од овие услови Македонија денеска не може да ги исполни, а тоа е резултат на шестгодишното владеење на Никола Груевски“, рече Тевдовски. (Ек.Р.)

Статијата е прочитана 951 пати.


Испрати коментарЗаврши посетата на САД, на ред се инвеститорите
Скопје и Софија да градат заедничка европска иднина
„Топлификација“ обезбеди пари од „НЛБ Тутунска банка“
Матичните лекари во сабота ќе дежураат во две смени
ИВЗ апелира да се надминат насилството и омразата
Новогодишни бесплатни минути од „Вип“
Јанакиески бара помош од ЕУ за инфраструктурата
Аеродромот „Александар Велики“ штеди енергија
Мајка со секира по главата го будела синот од спиење
Бузлевски независен кандидат за градоначалник на Ресен
Почнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најдобрите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избрана за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
(ФОТО) Штрајкуваат тетовските комуналци
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаLatas, 03.12.2012 15:37:26
Greshka ste, opozicijata e kriva! Ili potochno, Branko e kriv! Zarem ich ne gledate reklami na vladata, a taa gi taka skapo placa.
nn, 03.12.2012 15:47:24
Тевдовски нека анализира резултатите на Македонија споредени со другите држави во ист временски рок па тогаш нека коментира. Срамота економист да дава вакви изјави. Глобалната побарувачка е во КОЛАПС и престанете да сеете магла. Ќе биде уште полошо но не поради владата туку поради Кејнзијанскиот метод на стимулирање на економонијата кој тотално колабира.А токму експертите од СДСМ се најголемите поборници на оваа теорија. Нема да има никакви странски инвестиции НИКАДЕ туку секој треба да се бори да ја одржува сопствената економија. Па како експерт нека даде здрави предлози за развој (кој нема да го има на глобално ниво во следните 20 години). АРГУМЕНТИ експерти! дајте АРГУМЕНТИ И ИДЕИ а не само празни обвинувања
chainsaw, 03.12.2012 16:13:18
Oh pak ekspertive od SDSM se fatija da komentiraat. Za da se zainteresiraat investitorite prvo treba da znaat vsushnsot deka zemjava postoi :). Dzabe infrastruktura ako ne znaat zemjava da ja najdat na mapa.....a nieden predlog na SDSM ne se zanimava so ova kluchno prashanje...dechkite se kako zaspani vo 1990ta.
zagrizen, 03.12.2012 16:29:33
Gospoda od SDSM,ne treba mnogu da se raduvame ako doagjaat stranski investitori.NIKOJ ne doagja za da ne *CICA* to est da go sobere kajmakot.Moj sovet e da malku poveke se osvrnete i rabotite za ekonomski programi koi bi bile realni vo dadenive uslovija.Znaci sto,kako,zosto,itn. Primer koja bi bila cenata na gasifikacija na Makedonija,sto so zemjodelskite proizvodi,kako da se napravat nasi brendirani proizvodi (primer vino Vranec),kako da se ima formulata proizvodstvo-izvoz (bi rekol Gosp. K.Stojmenovski) i slicni temi.Dali bi toa cinelo kolku Skopje 2014, ,poveke,pomalku, kolku sme kadri sami da investirame (belkim ako mozeme za spomenici,vrbi,palmi,orli ke mozeme i za fabriki,zemjodelski brendovi,turizam,patista...., no so sto POMALKU zadolzuvanje).Zatoa pomalku kritiki, a poveke izdrzani programi i proekti.Jasno e da opozicijata treba da kritikuva,kako sekade vo svetot,no i da dava resenija.
toni, 03.12.2012 17:25:58
sekako...
koki, 03.12.2012 19:07:58
Sto povekje odi Grujo na roud sou, to pomalku investicii.............Vo sto e problemot, ne znam.......Izgleda ne gi biduva..............

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |