Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.12.2012, 12:58
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијатаПремиерот им порача на иселениците во Лос Анџелес да бидат сплотени и обединети и да ги помагаат нивните блиски во Македонија, бидејќи нивната помош е значајна за сите во државата

Продолжете да работите на зачувување на врските со Македонија. Чувајте ја традицијата и македонскиот јазик и продолжете со вашите напори за зачувување и промовирање на нашиот национален и културен идентитет, им порача премиерот Никола Груевски на македонските иселеници во Лос Анџелес. Во обраќањето пред присутните, премиерот Груевски ги повика иселениците да бидат сплотени и обединети и да ги помагаат нивните блиски во Македонија бидејќи нивната помош е значајна за сит�� во државата.

- Бидете заедно и бидете сплотени и обединети. Такви ќе бидете и посилни во секоја прилика кога и е потребно на Македонија. Кога ќе дојдат избори оние кои сакаат да гласаат ќе може да гласаат за кого сакаат и како сакаат. Кога ќе поминат изборите бидете сите за Македонија. Чувајте ја традицијата, чувајте го јазикот - македонскиот јазик, чувајте ги македонските песни и фолклор. Пренесувајте ги македонските обичаи на помладите. Кога ќе можете и колку ќе можете почесто доаѓајте во Македонија, има многу убави нешта што може да се видат таму, истакна Груевски.

Осврнувајќи се на сето она што е направено во изминатиот период, премиерот потсети дека во моментот Македонија е држава со најниски трошоци за правење бизнис споредено со која било земја во Европа. Потенцира дека со намалувањето на многу трошоци за водење бизнис Македонија е земја која нуди најповолен даночен пакет за оние кои инвестираат во неа и оти е многу интересна дестинација за почнување бизнис.

- Тоа значи најниски даноци. Како прво персонален данок 10 отсто, данок на добивка 10 отсто но само за оние коишто ја распределуваат добивката во дивиденда, додека оние компании кои не ја распределуваат добивката во дивиденда, имаат нула отсто данок на добивка и тоа е единствен случај во Европа, неограничен број години и во неограничен износ. Тоа го користат повеќе од две третини од македонските компании, но и компаниите од странство кои инвестираат во Македонија. Тоа е голема предност, рече Груевски, додавајќи дека е намалено ДДВ во многу сектори и придонесите за здравствено и пензиско осигурување.

Нагласи дека се отворени слободни економски зони во кои има дополнително поволни услови за компаниите кои инвестираат како што се ослободување од плаќање данок на добивка во првите 10 години, целосно ослободување од плаќање персонален данок на доход и ослободување од ДДВ и царина за репроматеријалите што се увезуваат со цел да се направи производ којшто ќе се извезе.

Статијата е прочитана 1001 пати.


Испрати коментарЗаврши посетата на САД, на ред се инвеститорите
Скопје и Софија да градат заедничка европска иднина
„Топлификација“ обезбеди пари од „НЛБ Тутунска банка“
Матичните лекари во сабота ќе дежураат во две смени
ИВЗ апелира да се надминат насилството и омразата
Новогодишни бесплатни минути од „Вип“
Јанакиески бара помош од ЕУ за инфраструктурата
Аеродромот „Александар Велики“ штеди енергија
Мајка со секира по главата го будела синот од спиење
Бузлевски независен кандидат за градоначалник на Ресен
Почнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најдобрите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избрана за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
(ФОТО) Штрајкуваат тетовските комуналци
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаMiki, 03.12.2012 13:13:37
Nemoj i tamu da ja cuvaat Makedonija kako ovde - kaj ke se selat potoa?
Kojco, 03.12.2012 13:43:06
Grujo te MOLAM nemoj da se vrakas vo RM, sedi si vo Amerika tamu e podobro. Tuka vo RM si beskoristen!!!!!
slartibartfast, 03.12.2012 14:40:07
A be priberi se doma, drzavava ti e haos.
mile, 03.12.2012 16:52:30
Bidete zaedno i bidete sploteni i obedineti???????????????? Eeeeeeej, koj go veli toa???????????? Covekot sot go posea semeto na omraza i delbi na Makedonskiot narod...........kakvo li licemerie.....
Iselenik do Miki, 03.12.2012 20:56:39
A, ti Miki, kako ju cuvas Makedonija? Aj objasni ni nas iselenicite.
dr.minev- prv pretsedatel na Obedineti Makedonci, 03.12.2012 23:22:31
Moi statii vo nasiot pecat uste od vremeto na padot na Jugoslavija. Se okolu makedonskite raboti, pa Dojransko Ezero koga se susese, pa Vardarska Dolina(moe predavanje vo Skopje organizirano od ekspertskata vlada), golemi statii vo Vecer na celi dve stranici, brosura itn i prv pretsedatel na OBEDINETI MAKEDONCI za Germanija. Za Vardarska Dolina gostin vo sept. minatata godina vo shouto na Milenko Nedelkovski. Brosura za Vadar kade se boram prugata Skopje-Gevgelija da mine na relacija Skopje-Sv.Nikole-Stip-Radovis-Strumica- Valandovo-Dojran-(Solun) na raka im dadov na g-data Ivanov-Gruevski-Veljanovski.Po Vardar ezera, ama bez pruga. Do sega nitu kapka uvazenie. E za kakva sorabotka so dijasporata zbori g. Gruevski?! Mene mi e toa ponizno i licemerno. So g. Rizaov(pozdrav) na vremeto po ovie temi deka silata na Makedonija e vo vodnite resursi, sum vo togasna NM sorabotuval. E-mail:minev@hotmail.de

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |