Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.12.2012, 14:54

(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории

Извршител им тропна на вратата, за нивно иселување се чека одлуката на Апелацискиот суд

ФОТО: Киро Попов

Горан Адамовски

Удирајќи по комунизмот, удрија и по нас, обвинија денеска борците од Втората светска војна. Тие за малку ќе останеа без своите простории во центарот на Скопје откако дојде судски извршител да ги исели. Борците останаа на своето, извршителот ветил дека ќе се врати штом стигне одлука од Апелацискиот суд.

„Сакаат на 90 и кусур години да не' остават на улица? Додека не' држи и последниот молекул од силите - ќе се бориме, ако не' избркаат- ќе бараме и ќе најдеме друго место“, рече во емотивниот говор првоборецот Трајче Грујоски, кој праша каде исчезнаа правото и моралот.

Приказната со четирикатната зграда до Собранието не е нова, ��о прашање е како ќе се заврши. Уште по изградбата пред неколку децении, борците стануваат сопственици. Но, Сојузот на воените инвалиди, кого борците го нарекуваат новоформиран, поведува правна битка што ја добива на Основниот суд во Скопје, а ја потврдува на Апелацискиот суд. Со тоа, од лани, тие стануваат сопственици на зградата, а борците треба да се иселат. Борците не се предаваат, одат на Врховен суд кој ги поништува претходните решенија на пониските судови. Основниот суд уште еднаш донесе одлука во корист на воените инвалиди, па предметот сега е во Апелацискиот суд. Извршителот дојде вчера да ги исели борците, кои беа среде седница, но тие се побунија.

„Човекот ни даде да потпишеме дека не дозволуваме извршување на одлуката. Тоа не е точно, ние не сме против државата, ќе почитуваме судска одлука кога ќе ја има. Извршителот рече дека ќе дојде кога одлуката на Апелацискиот суд биде конечна“, велат борците.

Тие најавија дека доколку бидат иселени присилно, ќе побарааат помош од Светската федерација на воените ветерани.

Доколку одлуката за иселување остане во сила - околу 6.000 борци од Втората светска војна, како и 14.000 нивни поддржувачи ќе останат на улица. Борците стравуваат дека евентуалниот нов сопственик би можел да им побара кирија за користење на просториите во изминатата година.


Статијата е прочитана 1317 пати.


Испрати коментарЗаврши посетата на САД, на ред се инвеститорите
Скопје и Софија да градат заедничка европска иднина
„Топлификација“ обезбеди пари од „НЛБ Тутунска банка“
Матичните лекари во сабота ќе дежураат во две смени
ИВЗ апелира да се надминат насилството и омразата
Новогодишни бесплатни минути од „Вип“
Јанакиески бара помош од ЕУ за инфраструктурата
Аеродромот „Александар Велики“ штеди енергија
Мајка со секира по главата го будела синот од спиење
Бузлевски независен кандидат за градоначалник на Ресен
Почнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најдобрите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избр��на за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
(ФОТО) Штрајкуваат тетовските комуналци
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонијаkoki, 03.12.2012 16:42:52
Cestitki za borcite, gi poddrzuvame da istraat od napadite na VMRO-vskite fasisticki ordi..........naslednici na Vanci Mihajlov i Todor Aleksandrov...........
Поддршка и за Коки...и борците!, 03.12.2012 21:31:41
Борци, ако треба и оружје во рака треба да земете ! Не се давајте, вие сте инспирација на угнетените и на жртвите на Фашизмот, но и на жртвите на транзицијата и на т.н. преродба и повампирување на нацифашизмот во оваа наша еднаш ослободена Македонија, а сега повторно поробена од внатрешниот непријател. Вашето дело ќе се помни, а исто така и вашиот отпор кој што е еднакво инспиративен как и тој на Роза Парк во САД која што одби да стане за на нејзиното столче да седне белец! Цел свет МОРА да дознае за ова што се прави во Македонија !
ODNADVOR, 03.12.2012 22:32:49
Blagodarenie na ovie stari borci, deneska mozeme da se*prepukuvame* na stranicite na Utrinski. Sega nam ni e dolznost da im se oddolzime za onoa sto ni go dadoa i da gi ostavime mino da gi ziveat i da ni gi raskazuvaat spomenite od mladosta i partizanski godini koga bez kalkulacija so goli race se izborija za sloboden iravnopraven zivot. Nemojte da dozvolime da zaminat od nashata sredina dlaboko navredzeni i uste poveke, razocarani.Ja pozdravuvam kuraznosta iupornosta na ovie vustinski patrioti.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |