Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.12.2012, 13:43
Албанците ја канат Дел Понте на судЗаедничка истрага за поранешниот обвинител на Хашкиот трибунал побараа и Албанија и Косово

Албанија и Косово повикаа да се спроведе независна истрага за поранешниот обвинител на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте за нејзината „тенденциозна и илегална улога“ во случајот против поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај.

Коментарите следеа неколку дена откако Хашкиот трибунал ги ослободи Харадинај и двајца други од обвиненијата за воени злосторства на повторно судење. Харадинај два пати беше ослободен од судот на ОН под обвиненија за убиство на Срби за време на косовската војна за независност од 1998-99 година.

Албанската влада соопшти дека е „шокирана“ од неодамнешната изјава на обвинителите на Трибуналот дека Дел Понте ги изнела обвиненијата без доволно докази. Кабинетот на премиерот Сали Бериша соопшти дека Тирана ќе побара од меѓународните институции да започне независна истрага против неа.

Ослободувањето на Харадинај се случи на крајот од првото повторно судење на судот на ОН, кое беше нарачано откако апелациските судии ги означија ослободувањата во 2008 година на Харадинај и борците на ОВК, Идриз Балај и Лахи Брахимај, за „погрешна пресуда“ поради раширеното заплашување на сведоците на обвинителството. На првото судење Брахимај беше осуден за тортура и за тоа обвинение немаше повторно судење, туку тој ја одлежа неговата казна и беше ослободен со другите.

Во друг случај и по објавувањето на книга од Дел Понте, ЕУ започна друга истрага за тврдењата дека криминална мрежа продавала органи на цивилни заробеници на Косово за време на војната.

Во извештај на Советот на Европа од 2010 година се тврдеше дека косовскиот премиер Хашим Тачи и други бунтовнички команданти на ОВК воделе притворни центри на границата на Албанија со Косово, каде што цивилни заробеници, меѓу кои и Срби, биле убиени, а нивните органи продавани на црниот пазар за време на косовската војна за независност од Србија. Населението на Косово претежно го сочинуваат етнички Албанци.

И Тачи и Албанија ги негираа тие тврдења.

Од основањето, Хашкиот трибунал осудил 89 лица на 1380 години затвор, од кои најголем број се Срби, осудени на вкупно 1125 години. Сите останати заедно се осудени на вкупно 255 години.Статијата е прочитана 2089 пати.


Испрати коментарБериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебар
Австралиските црковни општини бараат да си оди владиката Петар
Заврши посетата на САД, на ред се инвеститорите
Скопје и Софија да градат заедничка европска иднина
„Топлификација“ обезбеди пари од „НЛБ Тутунска банка“
Матичните лекари во сабота ќе дежураат во две смени
ИВЗ апелира да се надминат насилството и омразата
Новогодишни бесплатни минути од „Вип“
Јанакиески бара помош од ЕУ за инфраструктурата
Аеродромот „Александар Велики“ штеди енергија
Мајка со секира по главата го будела синот од спиење
Бузлевски независен кандидат за градоначалник на Ресен
Почнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најд��брите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избрана за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
(ФОТО) Штрајкуваат тетовските комуналци
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаMilan, 03.12.2012 14:44:00
Del Ponte e kriva bidejci ne gi procesuirase site odgovorni a pred sa Nato iSojuznicite za bombardiranje na SR Jugoslavija 99g.Mimo site intitucii UN,Sovet za Bezbednoost tie maski udrija,e toa e rabotata na Haskite obviniteli...
nabljuduvac, 03.12.2012 18:42:18
Ima eden Drug praveden Sudija, koj gleda se i znae se. Od Nego treba da se plasite, a ne od ovoj ispolitiziran i so strogo definirana namena osnovan sud
kris, 03.12.2012 19:13:32
Da be, ke spade po niv deka Milosevic im gi vadel organite, koga site znaat cij e biznisot so narkotici, oruzje i prostitucijata..........
bezanec, 03.12.2012 20:10:30
Сп политиката штп ја води америка спрема албанците, тие ќе бидат дежурни полицајци на америка во европа. За таквата пресуда има два фактори; прва е галениче на америка а втората е мафијашкиот дијапазон што го постигна во светот.
Горан, 03.12.2012 21:36:08
Карла Дел Понте дури сега ја сфаќа нејзината вистинска улога - обичен пиун во рацете на западните тајни служби. Пиуните како и сите други фигури на светската шаховската табла или се црни или се бели, трето нема, а пиунот Карла не ми личи дека е од белите. И нешто не штима во целата работа кога црн пиун ќе нападне своја црна фигура. Или пиунот не си ја знае бојата или пак пиунот претчуствува дека токму таа црна фигура ќе одигра клучна улога за да црните заглават во реми или недај боже шах мат. Како и да е судбината на секој црн пиун е кога ќе му дојде време да биде жртвуван во размена за друга по можност поголема бела фигура и со тоа да спаси некоја своја црна фигура. Пиунот Карла повеќе од упешно си ја одигра својата улога и освојувачкиот поход за црните може да продолжи.
albanec, 03.12.2012 23:55:10
Vo hag treba da skapa sekoj sto napravil zlostorstva nad civilite od bilo koja nacija da e. Vojnata go napolni celiot balkan so masovni grobnici. 99% od civilite ekskumirani od niv ne se srbi. Fakt e deka ne samo tie vrsea zlostorstva no nivnite militarni edinici se vinovni za pogolemiot broj od bezdusnite ubistva.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 7°C, Мин: -1°C

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 2°C, Мин: -5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |