Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.12.2012, 09:55

Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност

Со низа манифестации во Македонија ќе биде одбележан Меѓународниот ден на лицата со инвалидност


Македонија денеска со низа манифестации го одбележува 3-ти декември-Меѓународниот ден на лицата со инвалидност.

Главната манифестација по овој повод, во организација на Националниот совет на инвалидските организации на Македонија, ќе се одржи во Домот на хуманитарни организации „Даре Џамбаз“ во Скопје. Обраќање ќе има министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски, а претставници на националните инвалидски организации ќе расправаат на тема „Бариерите со кои се соочуваат лицата со инвалидност во Македонија“. Ќе биде доделена и традиционалната награда „3-ти Декември“.

Министерот Ристовски, заедно со америк��нскиот амбасадор Пол Волерс, шефот на делегацијата на ЕУ, Аиво Орав и постојаниот координатор на ООН Диардре Бојд, ќе присуствува и на промоцијата на Извештајот за состојбата на лицата со хедикеп во Република Македонија „Хендикеп-слагалка што недостасува“, во организација на Движењето против хендикеп „Полио плус“.

Овој извештај има за цел да даде пресек на состојбата во која се наоѓаат лицата со хендикеп во периодот до ратификацијата на Конвенцијата за правата на лицата со хендикеп, до крајот на 2011 година. Неговата улога е да го претстави досега постигнатото, но и да ги предочи главните проблеми и предизвици кои ја очекуваат Македонија во оваа област.

Истовремено ќе се изврши и промоција на Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост.

За одбележување на овој ден, Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ во Скопје организира приредба на која ќе присуствува министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

На учениците од ова училиште таа ќе им подари примероци од каталогот на Музејот на македонската борба за државност и самостојност отпечатен со Брајово писмо, друга литература и ЦД и ДВД од фестивалот „Златно славејче“.

Исто така, деца од посебното основно училиште „Златан Сремац“ заедно со министерката Канческа-Милевска ќе го посетат Театарот за деца и младинци и ќе ја проследат театарската претстава „Алиса во земјата на чудата“ од Васил Пујовски.

Во Посебното основно училиште „Иднина“ во општината Чаир, министерот за образование и наука Панче Кралев и директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски ќе донираат спортски реквизити.

Здружението на инвалиди на трудот-корисници на инвалидска пензија-Бутел во општината ќе одржи пригодна програма.

Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија - Мобилност Македонија организира изложба на слики од Третата ликовна колонија „Охрид 2012“ во Порта Македонија.

Под мотото „Обои ме во пријател“, ЛК Кабадаја организира дефиле по Широк сокак во Битола на кое ќе учествуваат децата од Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух и говор, ОУ „Свети Климент Охридски“ и деца од основните и средните училишта во Битола. По дефилето, децата ќе се упатат во Центарот за култура, каде ќе гледаат филм, ќе изработуваат цртежи и модели за пријателството, наменети за хуманитарна продажба.

По повод Денот на лицата со хендикеп, Комисијата за заштита од дискриминација преку соопштение истакнува дека институциите треба да вложат поголеми напори во унапредување на статусот на лицата со хендикеп и да преземаат поинтензивни мерки за спроведување на утврдените правила и стандарди. Истовремено ги охрабруваат лицата со хендикеп да се обратат до Комисијата доколку бидат жртва на дискриминација по основ на хендикеп.

Комисијата упатува на поголема ангажираност кај институциите во јавниот и приватниот сектор за надминување на сите архитектонски и инфраструктурни бариери со кои се соочуваат лицата со хендикеп и да вложат поголеми напори за прилагодување на условите во училиштата, универзитетите, работните места и транспортот.

Исто така, Комисијата укажува на потребата од промени на законодавството, определување поголеми буџетски средства и преземање конкретни мерки во насока на поголемо интензивирање на вработувањето на лицата со хендикеп во јавната администрација.


Статијата е прочитана 196 пати.


Испрати коментарЗаврши посетата на САД, на ред се инвеститорите
Скопје и Софија да градат заедничка европска иднина
„Топлификација“ обезбеди пари од „НЛБ Тутунска банка“
Матичните лекари во сабота ќе дежураат во две смени
ИВЗ апелира да се надминат насилството и омразата
Новогодишни бесплатни минути од „Вип“
Јанакиески бара помош од ЕУ за инфраструктурата
Аеродромот „Александар Велики“ штеди енергија
Мајка со секира по главата го будела синот од спиење
Бузлевски независен кандидат за градоначалник на Ресен
Почнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најдобрите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избрана за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
(ФОТО) Штрајкуваат тетовските комуналци
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизе��от повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |