Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.12.2012, 15:36

(ФОТО) Вардар есенски шампионСо голот на Борче Маневски во 87. минута, црвено-црните денеска ја победија Дрита со минимални 1:0 во заостанатиот меч од 17. коло во Првата лига

ФОТО: Петр Стојановски

Со голот на Борче Маневски во 87. минута, фудбалерите на Вардар денеска ја победија Дрита со минимални 1:0 во заостанатиот меч од 17. коло во Првата лига и ќе презимат како лидери на табелата.

Натпреварот се одигра во Тетово поради тоа што теренот во Боговиње не ги исполнуваше критериумите за игра, па така Дрита бараше резервна варијанта и се одлучи да биде домаќин во градот под Шара. Актуелниот првак со многу тешкотии стигна до победата со која „црвено-црните“ направија предност од три бода во однос на Хоризонт и со сигурност ќе останат лидери до пролетните фудбалски возбудувања, иако викендов се игра последното есенско коло во кое Вардар е домаќин на Силекс.

Шампионот денеска трите бода ги завери со гол во самиот финиш, иако во текот на целиот меч ја имаше иницијативата и шансите. Дрита играше на бод, но не успеа да се спаси. Маневски погоди во вистинско време, а во 64. минута Јован Костовски не погоди од идеална шанса за гол. (М.К.)ТАБЕЛА

1. Вардар 17 10 5 2 31:9 35
2. Хоризонт 17 8 8 1 21:12 32
3. Напредок 17 9 3 5 21:16 30
4. Металург 17 9 3 5 20:14 30
5. Шкендија 17 8 5 4 30:21 29
6. Брегалница 17 8 2 7 19:14 24
7. Дрита 17 6 5 7 18:23 23
8. Ренова 17 6 2 9 16:26 20
9. Работнички 17 5 3 9 21:28 18
10. Пелистер 17 5 3 9 15:21 18
11. Силекс 17 4 3 10 14:24 15
12. Тетекс 17 2 3 12 9:27 9

Идно коло (9 декември, 13 ч.): Напредок - Металург, Работнички - Брегалница, Ренова - Пелистер, Тетекс - Шкендија, Турново - Дрита, Вардар - Силкес.
Статијата е прочитана 632 пати.


Испрати коментарЈувентус го елиминираше европскиот првак
Вардар Про подобар од Загреб во СЕХА лигата
Пандев почна да тренира со топка
Челзи се моли за пораз на Јувентус
Во Куманово падна и шампионот Галил Гилбора
Ранетиот Вардар про го пречекува Загреб
(ФОТО) Мини-фалангата го обели образот
Пораз на Мајами и покрај „трипл даблот“ на Џејмс
Сити се прости од Европа
(ФОТО) Ракометарките декласирани од Франција
Љубовта на Бекамови преовладуваше во збогувањето со Галакси
Јаневски ги објави имињата за Анталија
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: -4°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Интервју - Случајот со Џулијан Асанж е привид
Ликовната уметница Христина Иваноска вели дека дарбата е единствениот простор во кој знае дека е слободна, зашто мислата...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | ��ороскоп |