Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.12.2012, 09:24

Нишкиот аутсајдер го мерка Белград

Наспроти општото уверување, ракометарките ветуваат атака на вториот круг

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ

Без никаква помпа, женската ракометна репрезентација на Македонија утрово во 8 часот заминa за Ниш, каде што од 16 ч. ќе го одржи првиот тренинг во СРЦ „Чаир“, арената во која ќе се одиграат натпреварите од групата Б на јубилејното 10. Европско првенство во Србија. Дури ни најголемите оптимисти не се осмелуваат да се обложат дека избраничките на селекторот Гино Стрезовски ќе се пласираат во вториот круг на првенството, кое од утре до 16 декември ќе ги собере 16 најдобри селекции на Стариот континент. Во конкуренција на светскиот вицешампион Франција, на европскиот вицепрвак Шведска и на трикратниот освојувач на европското злато Данска, за многумина „црвено-жолтите“ се аутсајдери. Дотолку повеќе што не се прославија ни на неодамнешниот „Турчин куп“ во Киев, каде што беа убедливо совладани од Украина, од Унгарија и од Чешка, кои исто така ќе учествуваат на ЕП во Србија.

Но, 16 ракометарки што ќе ја претставуваат Македонија на нејзиното петто учество на еврошампионатите не прифаќаат епизодна улога. Иако се свесни за силата и за педигрето на противниците во Ниш, нивните очекувања се движат од тоа скапо да ја продадат кожата до амбицијата да продолжат во вториот круг во Белград со две победи! Ако се подредат сите коцкички, во српската престолнина би можел да ги одведе и само еден освоен бод, па таму да вкрстат со трите најуспешни од прелиминарната група А, во која се бранителот на титулата Норвешка, потоа Украина, домаќинот Србија и Чешка.

„Многумина не' отпишаа, но тоа дополнително ги крева мотивот и моралот кај девојките. Не' очекуваат три исклучително тешки натпревари во Ниш, сите три против селекции со европски, светски и олимписки успеси. Не ветуваме пласман во вториот круг, но ќе го оставиме срцето на теренот и се надевам дека ќе се видиме во Белград“, вели Стрезовски.

„Секогаш сме давале оптимистички изјави, но овој пат чувствувам дека ќе изненадиме некој од групата. Не ветуваме три победи, ќе одиме чекор по чекор и ќе се обидеме да ја искористиме секоја шанса што ќе ни се укаже“, порачува голманката Тања Андреева, капитен од 2009 година и со своите 34 години највозрасна во македонскиот состав.

Левиот бек Савица Мркиќ е последниот кооптиран член на експедицијата за Ниш како замена за повреденото десно крило Матилда Атанасоска. Во Србија ќе ја нема ни Елена Ѓорѓиевска, која има тешка повреда на скочниот зглоб, но дојде во просториите на Ракометната федерација на Македонија за да се поздрави со соиграчите од репрезентацијата, а Даниела Новеска го пропушта ЕП поради бременост. Испразнетата позиција десен бек ќе ја пополни Јулија Николиќ, која реши да го пролонгира повлекувањето од националниот тим и да им помогне на колешките уште на ова првенство.

Македонија ќе стартува утревечер од 18,15 ч. против Франција, два дена подоцна во истиот термин ќе се сретне со Шведска и на 8 декември од 20,15 ч. ќе го заокружи настапот во Ниш против Данска.


Статијата е прочитана 818 пати.


Испрати коментар(ФОТО) Ракометарките декласирани од Франција
Љубовта на Бекамови преовладуваше во збогувањето со Галакси
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама���
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељцеstojan, 03.12.2012 12:00:13
zagrevota devojcinava, igraat protiv Francija,Danska i Svedska VELESILI vo rakomet pa uste i se nadevaat na iznenaduvanje, smesno, prasanje e samo so kolku razlika ke gubat, sekoj poraz ispod 10 golovi razlika ke bide uspeh za siromaskite....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 7°C, Мин: -1°C

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 2°C, Мин: -5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |