Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магаз��н Спорт
Онлајн Спорт
03.12.2012, 08:57

Вардар про го испушти Магдебург

Пирова победа од 28:26 во реваншот во „Кале“, откако ударот на Прибак за пласман во групната фаза беше блокиран седум секунди до крајот 

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ

Вардар про имаше идеална можност со златни букви да се запише во историјата на македонскиот машки ракомет како прва екипа што елиминирала германски противник во еврокуповите, но не ја искористи. Македонскиот вицепрвак ја забележа првата победа во шестиот меѓусебен дуел со некогашниот трикратен европски шампион Магдебург, совладувајќи го со 28:26 во реваншот од третото коло во Купот на ЕХФ во „Кале“, но извиси за еден гол. Германците одат во групната фаза од новиот формат на ова натпреварување благодарение на тоа што првата средба на свој терен ја добија со 30:27.

Јунакот на победата на црвено-црните над Металург во СЕХА-лигата, Немања Прибак, овој пат беше трагичар. Српскиот среден бек ја имаше меч-топката седум секунди до крајот, но неговиот удар беше изблокиран. Токму Прибак во 57. минута му донесе на Вардар про водство од 28:25, доволно да се исфрли големото ракометно име од источниот дел на Германија. Малку потоа домашните имаа уште подобра ситуација кога во 58,14 минута беше исклучен Штефан Кнеер, но прво не реализира Влатко Јовчевски од десно крило, нецела минута до крајот казни Андреас Роевски, по што Прибак во самиот финиш не го најде патот до противничката мрежа.

Штета, бидејќи вардарци се бореа лавовски, „гинеа“ за секоја топка и не се обесхрабрија ни кога Магдебург во 40. минута поведе со 20:17. Напротив, по тајм-аутот што го побара нивниот тренер Веселин Вујовиќ, во наредните осум минути возвратија со серија од 6:1 и само несреќниот сплет на околности во финишот ги спречија да ги наградат своите навивачи за фантастичната поддршка со заедничко славење по мечот.

Вардар про – Магдебург 28:26

Полувреме: 14:14. Сала: СРЦ „Кале“ во Скопје. Гледачи: 3.000. Судии: Коен и Перец од Израел. Седмерци: Вардар про 5/7, Магдебург 3/3. Исклучувања: Вардар про 8 мин., Магдебург 14 мин. Црвен картон: Пајович од Магдебург (3х2 мин.). Загубени топки: Вардар про 5, Магдебург 7.

Вардар про: Милиќ (10 одбрани), Чаневски (2 одбрани), Лазовиќ, Ојлески, Стоилов 4/5, Прибак 6/9, Драгаш, Кукоски, Петриќ 5/8, Јовчевски 2/5, Марковиќ 2/3 (1/2), Лазаров 7/11 (4/5), Карачиќ 1/3, Рајковиќ 1/4, Абутовиќ. Тренер: Веселин Вујовиќ.

Магдебург: Ајлерс (6+1 одбрани), Асмусен (1+1 одбрани), Вигерт, Кнеер 5/8, Роевски 3/7, Ландсберг, Пајович 1/2, Ван Олфен 0/1, Хорнке, Графенхорст 2/2, Тонесен 0/2, Шепсмаер 2/6, Ф. Вебер, Р. Вебер 10/13 (3/3), Јурецки 3/4. Тренер: Франк Карстенс.

СЕДУМ ОД СЕДУМ ЗА КЈЕЉЦЕ

Полскиот првак Кјељце ја забележа и седмата победа во групата Ц од Лигата на шампионите, во која е и Металург, славејќи на гостувањето во Силкеборг со 34:25 за максимални 14 бода. Горење и Металург ќе го дочекаат продолжението во февруари со по 10 бода, со тоа што Словенците се формално втори поради подобрата гол-разлика за четири гола. Силкеборг има шест, Санкт Петербург два и Шамбери е без бодови, а од овие три екипи ќе се бара преостанатиот патник од групата во осмианфиналето.

Кирил Лазаров и уште четворица првотимци на Атлетико Мадрид не играа во репризата на финалето на ЛШ во Кил, каде што домаќинот и бранител на титулата ги совлада Шпанците со 31:27.


Статијата е прочитана 682 пати.


Испрати коментарРакометарките декласирани од Франција
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |