Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.12.2012, 11:56
„Магичните“ мотивирани против Хауард и ЛејкерсиОрландо убедливо ги совладата „езерџиите“ со 114:106. Њујорк Никс дојдоа до седмата победа во серија на домашен терен совладаувајќи го Феникс со 106:99

Кошаркарите на Орландо со дополнителен мотив отпатуваа кај Лос Анџелес Лејкерс, со својата најубедлива победа сезонава (114:103) покажаа дека се уште се лути на својата поранешна ѕвезда Двајт Хауард кој летоска одлучи да премине во редовите на „езерџиите“.

„Немаше никакви емоции, мислам дека не се трудевме доволно како тим. Екипата немаше доволно енергија, а Орландо максимално го искористи тоа и победи“, изјави по мечот Хауард, кој по завршување на дуелот не се поздрави со ниту еден кошаркар од Орландо, веднаш се упати кон соблекувалната. Некогашниот играч на „магичните“ средбата ја заврши со 21 поени и 15 скока.

Традиционално Лејкерси ги предводеше Коби Брајант, неговите 34 поени не беа доволни за триумф во „Стејпл центарот“.

Феноменалниот Арон Афлал со 30 поени го предводеше Орландо до шестата победа сезонава, а добра игра прикажа Глен Дејвис со 23 поени и 12 скока.

„Ова е Двајт, доколку сака да го напушти теренот без разкување - во ред. Не му замеруваме, изгуби и сигурно се чуствува многу лошо. Ние не размислувавме за него, само сакавме да победиме. Немам разговарано со него, тука сме поради кошарката, а не поради некое пријателство“, врака Гелн Дејвис.

Њујорк Никс и понатаму останаа непоразени на домашен терен, скорот во „Медисон Сквер Гарден“ сега е 7-0. Во „Големото Јаболко“ овојпат падна Феникс, беше поразен со 106:99.

Никси постојано ја имаа предноста, уште во воведните неколку минути имаа предност од 21:4. И покрај тоа што гостите до крајот на првата четвртина дојдоа на минус четири 24:20, сепак во продолжение тимот на Њујорк благодарение на Кармело Ентони и неговите 34 поени лесно дојде до нов триумф. Рејмонд Фелтон беше втор стрелец со 23 поени и седум асистенции.

Рашид Волис и понатаму во НБА лигата го држи рекордот по бројот на исклучувањата во последните 20 години, тој на овој меч ја заработи својата 31 исклучувачка грешка.Статијата е прочитана 262 пати.


Испрати коментарРакометарките декласирани од Франција
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и ��онатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |