Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.12.2012, 15:51
Јаневски: Полска ќе биде добар тест за насПредводникот на фудбалскиот национален тим ќе бара успешен резултат и покрај тоа што станува збор за пријателски дуел

Македонскиот селектор Чедомир Јаневски на денешната средба со медиумите, а во рамките на официјалната промоција на соработката меѓу Фудбалската федерација на Македонија и Стопанска банка АД Скопје, категорично нагласи дека претстојниот пријателски дуел со Полска во Анталија е многу важен и од резултатски аспект за нашиот национален тим.

„Без разлика што ќе играме со фудбалери од домашното првенство, без разлика што се работи за тест-средба, ние од��ме со максимален ангажман кон уште еден успешен резултат, затоа што се работи за настап во националниот дрес, а во таков случај секогаш мора да има силен мотив за секој поединец“, истакна Јаневски не криејќи дека е задоволен што има можност на дело да ги види потенцијалите од домашната сцена.

„Ова е прв натпревар од ваков вид по подолг период за нас, и тоа како добредојден. Заедно со стручниот штаб веќе извесно време сериозно ги снимаме потенцијалите од нашата Прва лига и сметаме дека ги одбравме најдобрите 20 играчи во моментов. Секако тоа не значи дека во иднина нема да бидат повикувани и други фудбалери затоа што списокот е менлива категорија. Но, желбата е и во овој момент од овој играчки кадар кој ќе биде тестиран во Анталија да го прошириме репрезентативниот список и за идните квалификациски предизвици“, дополнува Чеде Јаневски.

Македонскиот селектор очекува тежок натпревар против Полјаците кои доаѓаат во квалитетен тим, со голем број стандардни репрезентативци.

„И Полска доаѓа со состав од домашното првенство, но тоа за нив значи и дека голем дел стандардни репрезентативци ќе настапат на натпреварот во Анталија. Не' очекува тешка средба, но верувам дека играчи ќе покажат желба и квалитет за позитивен резултат“.

Собирот на репрезентативците е закажан за в недела од 20 часот во хотелот „Континентал“ во Скопје, е веќе утрото на 10 декември се патува за Анталија каде што пред средбата ќе бидат одработени и три тренинзи. Натпреварот е закажан за 14 декември од 17,15 часот.

Стопанска банка АД Скопје - официјален спонзор на ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија денеска и официјално го потпиша договорот со Стопанска банка АД Скопје за генерално спонзорство во следните две години. Претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски, и генералниот извршен директор на Стопанска банка, Глигор Бишев, го истакнаа заемното задоволство од договорот за меѓусебна соработка.

„Во животот и во спортот добро е кога имаш некого на своја страна. Ние сме задоволни што сега во нашиот тим на наша страна ја имаме Стопанска банка, која ги препозна нашите активности поддржувајќи ја сета наша енергија и желба за идни позитивни резултати. Фудбалот е магнет за многу заеднички интереси. Ние сега кон новите успеси одиме заедно со Стопанска банка“, истакна претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски.

Првиот човек на Стопанска банка, Глигор Бишев, нагласи дека со заеднички сили ќе успеат како компанија да придонесат за поуспешни резултати на националниот тим.

„Повеќе од 70 години сме дел од успешната бизнис-заедница, дел од победите кои бараат жртва и ангажман. Тоа ни е заедничко со спортот. Фудбалот е тимска игра чија одлика е заедништвото, па од тој аспект негувајќи ги заедничките вредности се одлучивме да ја поддржиме Фудбалската федерација на Македонија на патот кон новите успеси“, рече Бишев.

Статијата е прочитана 476 пати.


Испрати коментарМеталург и Вардар на делба на 2. место во СЕХА лигата
Ракометарките последни во Европа
(ЕП ВЕСТИ) Место „Фаланга“, Карлеуша во „Студио“
Дурент и Вестбрук ги „преслушаа“ Лејкерси
Пандев не го спаси Наполи од пораз
Македонското дерби за Антиќ
Њујорк го доби дербито на Истокот со Мајами
Металург убедлив против Борац
(ФОТО) Ракометарките немоќни и со Шведска
УЕФА - Повеќе европски земји домаќини на ЕУРО 2020
Армстронг, засега, ќе го задржи медалот
Коби влезе во историјата
Повредата на Меси не е сериозна
Јувентус го елиминираше европскиот првак
(ФОТО) Вардар Про подобар од Загреб во СЕХА лигата
Пандев почна да тренира со топка
Челзи се моли за пораз на Јувентус
Во Куманово падна и шампионот Галил Гилбора
Ранетиот Вардар про го пречекува Загреб
(ФОТО) Мини-фалангата го обели образот
Пораз на Мајами и покрај „трипл даблот“ на Џејмс
Сити се п��ости од Европа
(ФОТО) Ракометарките декласирани од Франција
Љубовта на Бекамови преовладуваше во збогувањето со Галакси
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ситен дожд

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: 0°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |