Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 15:57

СДСМ: Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања

Ако помине и ова најново задолжување, Владата комотно ќе може парите да ги потроши за нови реклами, споменици или избори, велат од партијата

Ќе направиме се' што треба за да ги спречиме непродуктивните задолжувања на Владата. Вака вчера социјалдемократите ги објаснија своите мотиви да се обратат директно до првиот човек на Светска банка за да ја изразат својата загриженост, како и да ги преземат сите механизми што ги имаат на располагање за да ги стопираат новите долгови.

„Ако помине и ова најново задолжување, власта комотно ќе може и овие пари да ги потроши за нови реклами, споменици или избори. Видовме како завршија 220 милиони евра од Меѓународниот монетарен фонд, позајмени два месеци пред избори. СДСМ не сака и не смее да го дозволи тоа, имајќи ги предвид интересите на граѓаните и доброто на државата. Затоа велиме стоп“, изјави Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ.

Партијата, како што вели тој, вчера била лажно обвинета дека, спротивставувајќи се на најновото задолжување, наводно ги загрозувала интересите на граѓаните и се конфронтирала со Светска банка.

„Јавно сакам да кажам дека тоа е апсолутна невистина. Напротив, во оваа ситуација, изгледа дека СДСМ е единствениот кој суштински се грижи за интересите на граѓаните и на државата“, рече Јовановски.

СДСМ сака пред јавноста да ги расчисти дилемите околу комуникацијата со СБ. „Нашето писмо е испратено по соопштението до медиумите од локалната канцеларија на СБ, што значи дека тоа нивно соопштение никако не може да биде одговор на нашето писмо“, потенцира потпретседателот на партијата, додавајќи дека дури и да било така, тие се целосно убедени во исправноста на нивните ставови и се подготвени во секое време да разговараат на тие теми.

Причината за оваа партиска реакција бил фактот што СДСМ смета оти „Македонија забрзано се движи кон економска ситуација која по многу параметри непријатно наликува на грчкото сценарио“, и дека „ако не направиме нешто веднаш да запре сегашното неодговорно однесување на власта, таквото сценарио ќе стане неизбежно“.(Н.Н.Ф.)


Статијата е прочитана 1030 пати.


Испрати коментарОтворен тендер за концесионер за трамвајот
Неодговор��о е да се лицитира со името
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО да инвестираат во енергетски капацитети
Електронски лиценци за транспортери и градежници
На Попова Шапка половина метар снег
Запленет хероин вреден 100.000 евра
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
Странците полесно ќе купуваат недвижнини
Снегот најавува богата зимска туристичка сезона
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под услови
Морси ја повлече декларацијата, но не се откажува од референдумот
Монти си оди, Берлускони се враќа
Земјотрес во Струшко
Парламентарни избори во Романија
Сараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врат�� долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставу��а новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД в�� Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебарkris, 07.12.2012 17:44:03
Mislam deka nisto ne mozete, Grujo ke si gi potrosi parite onaka kako naumil.........kako golem Patriot i drzavnik...........Prioritet, antika i spomenici.........Nazdravje Makedonijo!!!
Анета, 07.12.2012 17:58:33
Со кодошење на својата држава СДСМ никаде нема да стигне. Уште ли не разбраа дека со критизерство не се стигнува на власт. Треба да понудат проекти и луѓе. И најпрво да го сменат Бранко, па потоа сите потпретседатели и секретарот, оти никој од нив нема перспектива.
До Анета перпективната, 07.12.2012 19:15:28
Така е Анета , со кодошење и сведочење во корист на Грците во судот во Лондон ,во случајот „Окта“ не може да се направи ништо!Треба проекти како жални врби , кораби во Вардар , златни гаќи на Прометеј! Но , потпретседалелите на дпмне не можат да дадат оставка , затоа што такви не постојат! Црна Македонија , ако такви како тебе , и се перспектива!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Снег

Недела
Делумно облачно
Макс: -1°C, Мин: -8°C

Понеделник
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |