Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.12.2012, 16:07
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителитеПретседателот на Собранието денеска писмено ја информираше Иванова за својата намера да ја деблокира работата на Комисијата, која поради законот за бранители не разгледува други владини предлози

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе закаже комисиска расправа за владиниот предлог за покачување на пензиите и за социјалната помош, доколку тоа до утре не го стори претседателката на Комисијата за труд и социјална политика Цветанка Иванова. Тој денеска писмено ја информираше Иванова за својата намера да ја деблокира работата на Комисијата, која поради законот за бранители не разгледува други владини предлози.

Реакцијата на Вељаноски следува по обвинувањето од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека Иванова ја кочи работата на Комисијата, поради што не може да се разгледаат законите за покачување на пензиите и на социјалната помош. Наспроти овие обвинувања, од СДСМ тврдат дека ВМРО-ДПМНЕ и Вељаноски манипулираат и порачуваат тие да ја преземат одговорноста за законот за бранители.

„Со закажувањето на седница на Комисијата Вељаноски само ќе направи тоа што не функционира, да функционира“, кратко објаснуваат од неговиот кабинет.

Во писмениот допис Вељановски подвлекува дека Иванова ги пропуштила сите рокови за закажување комисиска седница за законите што ги доставила Владата.

Иванова и денеска остана на ставот дека не планира да ја прекине работата на Комисијата по законот за бранители, за да закаже нова седница. Таа повтори повтори дека нема да закаже комисиска седница за пензиите и за социјалната помош, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ ја обвинувале дека не е ефикасна, поради што решила расправата за бранителите да трае се' додека целосно не биде завршена.

„Доколку Вељаноски закаже седница, тогаш тој ќе ја преземе целата одговорност и за законот за бранители. Тој ќе треба да ги продолжи и седниците за бранителите“, вели Иванова.

Денеска и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски и Сојузот на здруженија на пензионери координирано ја повикаа Иванова да свика седница на матичната Комисија за да расправа за законите, кои како што велат е во интерес на 280.000 пензионери и на 40.000 социјални домаќинства.

„Би апелирал СДСМ да ги надмине своите политички интереси и да ја продолжи расправата по однос на Законот за бранители, но истовремено претседателот на Комисијата да закаже седница за законите од кои бенефит ќе имаат стотици граѓани“, изјави Ристовски. (Т.П.)Статијата е прочитана 869 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-ДебарMirko, 06.12.2012 16:28:30
Zpsto pocituvaniot pretsedatel Veljanovski ne deblokira i rasprava okolu braniteli? Mislam deka i ovo prasanje treba da resi, a penziite ke treba da se zgolemuvaat pred izborite vo mart i mislam ima uste vreme i za toa prasanje. Vaka za merketing od ovaa distanca e dobra za doverba od ogromen broj na penzioneri. Braniteli odigraa sto odigraa i toa mozi da ceka. Niv gi ima pomalku. oti drugite patrioti se razbezaa po beliot svet. Da treba penziite da se pokacat od nova godina, pa i da kritikuvame, ama vaka e mnogu prosirno. Pusto, vlasta e slatka!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ситен дожд

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: 0°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весни��“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |