Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 15:22

Јавната администрација најподложна на корупцијаПовикот за борба против корупцијата треба да го слушнат сите: и Владата и медиумите, е поралката која беше испратена на денешната конференција по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата-  9. декември, на кој учествуваа претставници на Државната комисија за спречување на корупцијата, невладиниот сектор, Министерството за правда, приватниот сектор и ОБСЕ и УНДП.

Според истражувањето кое што беше презентирано за перцепцијата на корупцијата во областите образование и спорт, јавна администрација, медиуми и граѓанско општество, општ е впечатокот дека корупцијата е многу присустна. Станува збор за истражување направено од агенцијата Рејтинг на 1.080 граѓани по случаен избор, за потребите на Државната комисија.

„На прашањето како ја ценат корупцијата во трите области споредено со претходните четири години, поголем е процентот на тие што велат дека е намалена. Тоа е позитивен тренд што треба да го задржиме“, вели Мирјана Димовска од Антикорупциската комисија. Корупцијата, од овие три области, граѓаните најмногу ја перцепираат во јавната администрација, втора област се медиумите, потоа образованието, невладините организации и спортот.

Според претседателката на ДКСК, Љубинка Корабоска, во моментов се активни 1.194 предмети кои се однесуваат на корупцијата, по преставки на граѓани оформени се 970 случаи. Комисијата за спречување на корупција констатирала 66 слуачи на судир на интерси, а поведени се 21 иницијатива за поднесување на кривична пријава и веќе е оформено едно обвинение. Амбасадорката Неталија Дрозд, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, рече дека во годинава која изминува оваа меѓународна организација иневстирала многу во засилувањето на борбата против корупцијата, а нејзиниот колега, Алесандро Фракасети, од УНДП, рече дека, како што тоа се правело на централно ниво, сега се поддржуваат и општините во борбата против корупцијата. Фракасети рече дека за следната година веќе се одредени 10 општини во кои, на интерактивен начин, ќе се врши едукација за борба против корупцијата. Тој изрази надеж дека во иднина бројката на македонски општини ќе биде зголемен и дека за остварување на крајната цел ќе треба државата да се зајакне својата функција.

„Повикот за борба против корупцијата треба да го слушнат сите: и владата и медиумите“, рече Роберт Лидл, раководител на политичкиот оддел во делегацијата на ЕУ во Македонија.(Љ.С.)Статијата е прочитана 486 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебарm.edelweiss, 07.12.2012 16:07:53
Koj inspektor e krivicno gonet za tendenciozen i nezakonski zapisnil so koj ostetil stotici firmi...nikoj. Provda erete kade im se zaposleni decata na inspektorite od ujp...... pa za takvi rabotni mesta vo okta, alkaloid, vip, banki i sl ludje placaat iljadnici i iljadnici evra, koj inspektor ili partnerot platil preksocna kazna .....nikoj ama kniskata cim ja pokazat odma se e vo red, i tn i tn i... Pa ova sto e bre ludje tuku dobra i profitabilna navika. Od druga na site mali kompani vednas gi etiketiraat kako kriminogeni i koristejci ja nepodnoslivata kaznena politika gi unistuvaat sto e iljada pati i pogolema steta sto ja pravat. Abe ima li nekoj maz ova da go prostudira i da kaze deka sekoj mora da bide odgovoren za nezakonska postapka a ne preku mocta na funkcijata cel narod go etiketiraa kako kriminogeni ama bez da odgovaraat , ili site se seirdjii i se sitat, ama treba li i nekoj da e aktiven i da raboti ili site da cekame od drzava da ne rani.......
kris, 07.12.2012 18:45:01
So povici korupcijata ne se suzbiva.............bidejki korupcijata e ista kako lopatarenjeto na Gruevski...........nesoborliva.........
Ratko, 07.12.2012 23:16:18
Admistracija vo mk- golema,korupcija.Dve-licnosti oci vo oci,se pazarali za ????
Трпе, 07.12.2012 23:33:13
Интересно каде ги изгубија попат здравството и царината.Или тие се приватни институци на власта.ЌЕ,Ќе се бореле против корупцијата а не кажуват како кога во јавната администрација главни се нашите.Нормално е и да не се плашат,затоа се поставени на сите високи функционерски места ,мора некако да се наградат за резултатите кои ги покажуват за одржување на власта.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ситен дожд

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: 0°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |