Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 14:30

Ставрески: „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, на официјална покана од Руската Федерација, денеска, заедно со високи државници од сите земји кои учествуваат во проектот, присуствува на свеченото одбележување на почетокот на градбата на рускиот коридор за пренос на гас, која се одржува во Анапа, Русија.

- „Јужен тек“ е значаен момент за Европа. Исто така, ова е важен настан и за Република Македонија. Задоволен сум што успеавме во напорите, што нашите залагања вродија со плод и Македонија е вклучена во овој проект уште од самиот почеток заедно со другите земји. Денеска сме тука на поставувањето на камен-темелникот на Јужен поток и така ќе биде во сите фази од реализацијата на овој проект, истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Тој посочи дека со влегувањето на Македонија во овој проект ќе се обезбеди стабилно снабдување со гас, но, исто така, ќе се обезбеди и енергетската иднина на нашата земја.

- Она што е за нас значајно за Република Македонија е тоа што со овој проект ќе обезбедиме стабилно снабдување со гас. Наместо сегашната цевка која има помал капацитет, ќе се овозможи поголем капацитет, односно поголема понуда на гас. Ова е значајно за иднината, за следните 30 до 40 години сигурно снабдување со гас за сите стопански капацитети, но и за домаќинствата. Република Македонија со ова ја обезбедува својата енергетска иднина, обезбедува стабилно снабдување со енергенс и е вклучена во главниот меѓународен коридор на гас кој ќе ја обезбедува цела Европа, истакна министерот Ставрески.

Тој додаде дека економските придобивки од „Јужен тек“ за Македонија се многукратни. Со тоа што ќе се обезбеди снабдување со гас во рамките на овој меѓународен коридор во иднина ќе се задоволат сите потреби на земјата за нови стопански капацитети, нови енергетски капацитети, изградба на нови гасни електрани и слично, но и изградба на гасоводна мрежа до сите градови во Република Македонија.

- Ќе бидеме сигурни дека имаме обезбедено доволна количина на гас, а со набавката на поголеми количини ќе можеме да го добиеме и по подобра цена. Ја обезбедуваме енергетската иднина на државата со еден квалитетен и евтин енергенс, рече министерот Ставрески.

На денешната церемонија, на која ќе се обрати и претседателот на Руската Федерација Владимир Путин, како и претседателот на рускиот гигант „Газпром“ Алексеј Милер, официјално ќе се одбележи почетокот на градбата на Јужен поток. Рускиот гас кон Централна и Јужна Европа ќе протече во 2015 година. Капацитетот на гасоводот е 63 милијарди метри кубни годишно или 14 отсто од вкупните потреби на Европа. Македонија со добивањето на нацрт-спогобата од Руската Федерација во јули годинава, официјално влезе во проектот „Јужен тек“. 


Статијата е прочитана 796 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амба��адорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанск�� државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебарdragan, 07.12.2012 15:11:10
sto se glupiraat so toj gasovod, ima eden vece 15 godini , i nikoj od gradjanite ne e priklucen , sega pravat propaganda so drug. cista i glupava propaganda na vladata
СУМО, 07.12.2012 15:22:11
Ова е одлична спогодба затоа што економските придобивки за Македонија се големи . Ќе се задоволат сите потреби за нови енергетски капаците и изградба на нови гасни електрани до сите градови во Република Македонија.
mite, 07.12.2012 15:47:00
Bravo be Zoki, konecno se seti deka gasifikacijata e povazna od glupavata antika i spomenicite !!??? Aferim...........
Елена, 07.12.2012 17:33:46
Овој проект е од огромно значење за сите граѓани на Република Македонија и за идните генерации.
IGOR, 07.12.2012 18:00:09
Go slusam kaj Slobodan Tomik onoj bivsiot diplomat Risto Nikovski koj veli od Rusija nikogas ne sme imale air. Kakva glupava rabota. Pa ako Crvenata Armija ne stignese do Berlin 1944, Angloamerikancite koi bea veke vo Grcija nemase da ni dadat da se vikame Makedonija.Toa do 1948 go iskoristi Tito. Inaku Zapad sakase da go vrati kralot, ama se peese onaa:Necemo kralja, hocemo Tita, narod se pita. Ili ne bese li vo Moskva niz Kominternata pred Tito priznaena makedonskata nacija? Ili pak ne bese li toa Zapad koj po Rusko-turskata vojna 1877/78 vo Berlin so zakana protiv Rusija i ja odzede Makedonija, koja bese del od Sanstefanska Bugarija i ja vrati na sultanot, namesto uste togas da se sozdadese odzemenata od Bugarija NEZAVISNA MAKEDONIJA za koja potoa umiraa Delcev i generaciite po nego itn. Pak da kazam gluposti trese Nikovski. Se raduvam zatoa uste poveke za ruskiot gas. Orjentacijata kon Rusija moze samo da ne vodi kon dobro. Blagodaram na Utrinski.Pozdrav
Elena, 07.12.2012 22:14:12
Uste eden dokaz za posvetenosta na ovaa Vlada vo nejzinite napori za unapreduvanje na sostojbata vo Makedonija
gjoko, 07.12.2012 22:30:29
Bravo za ovaa vlada, se poveke i poveke vetuvanja se ostvaruvaat. Ova e od golemo znacenje za gragjanite na Makedonija
Никола К., 07.12.2012 22:59:58
Слушам како некои луше зборат дека сето ова било само фарбање очи дека немало ништо од гасот. Вчера го видов Ставрески заедно со Путин, изгледа и тој не фарба! Браво за министерот и Владата за целиот напор!!!
Трпе, 07.12.2012 23:11:15
До кое дереџе дојдоввме.Читајки во други медиуми на мапата за гасоводот никаде ја немало Македонија.Кум Ставре се радува кога на комшијата ке му се отели кравата.Се надева дека ке му дадат малку млекце да се напие.Да се надеваме дека преку него и ние ЌЕ,ќе,ќе бидеме сити.
Сумо Сами, 07.12.2012 23:50:35
Сумо ,не ти кажал никој дека ние имаме гасовод, кој е искористен со 20% од капацитетот?Кум Ставре засега има потпишано меморандум за разбирање , а не договор со Русите.Ако донесеме гас , како Фамилијата“ ќе се богати со увоз на струја , нели Елено ,ќерко?!
Itar Pejo, 08.12.2012 00:11:36
„Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас zaobikoluvajci ja Makedonija. Toa ti e nesto kako kargo aerodromot vo Stip ili zakonot za branitelite.
Kojco, 08.12.2012 00:38:51
Sto ne laze ovoj Stavrevski deka i nie sme del od Juzen Tek nie NE SME del od Juzen Tek ima na oficijalen sajd na Gasprom i na Rskata vlada, www.gasprom.ru . Stavrevski nie ne pieme nafta!!!!!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ситен дожд

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: 0°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |