Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 09:45

Почнува изградбата на „Јужен тек“

На компресорската станицата „Рускаја“ во Краснодарската област во јужна Русија денеска почнува изградбата на гасоводот „Јужен тек“.

Генералниот директор на компанијата „Газпром Трансгас Краснодар“ Игор Ткаченко изјави дека компресорската станица „Рускаја“ во неспоредна близина на Црното Море ќе биде најголемата на светот и оти обемот на гас, кој ќе го транспортира ќе достигне 63 милијарди кубни метри годишно, што е десет отсто од вкупната побарувачка на гас во Европа.

Во изградбата на „Јужен тек“, кој ќе транспортира руски гас во Европа по дното на Црното Море, ќе бидат вложени околу 15,82 милијарди долари.

Подморската делница на гасоводот ќе води од компресорската станица „Береговаја“ на рускиот брег на Црното Море до Бургас во Бугарија. Вкупната должнина на подморската делница ќе изнесува околу 900 километри на максимална длабочина од два километри.

Гасоводот ќе минува низ Бугарија, Србија, Унгарија, Словенија и Италија, а останатите држави ќе бидат приклучени преку краците. Македонија ќе биде вклучена во гасоводот „Јужен тек“, со крак. За тоа каде ќе биде кракот со кој ќе се приклучи Македонија кон гасоводниот систем ќе се прави дополнителна проценка со цел да се пронајде најекономскиот и најисплатливиот начин.

Со цел „Јужен тек“ да биде пополнет целосно до капацитетот од 63 милијарди кубни метри, рускиот систем за транспорт на гас ќе биде проширен со изградба на дополнителни 2.446 киломери гасоводи и десет компресорски станици, со вкупен капацитет од 1.437 мегавати. Тој проект, наречен „Јужен коридор“, ќе биде реализиран во две фази, до декември 2019 година.

„Јужен тек“ е од стратешко значење за енергетката безбедност во Европа и планирано е да биде пуштен во употреба до крајот на 2015 година.

Акционери на „Јужен тек“ се рускиот „Газпром“, кој има половина од сопственоста во заедничката фирма, а другата половина ја поседуваат италијанската ЕНИ, француската ЕДФ и германскиот БАСФ.

Сергеј Икоников, претставникот на „Газпромекспорт“ во Македонија вчера изјави дека присуството на македонска делегација на почетокот на работите за изградба на гасоводот зборува за реалните и потенцијалните можности за соработка со Руската Федерација.

- Ја поканивме Македонија да учествува на церемонијата како реален и потенцијален партнер, кој се уште нема потпишано договор со Русија, рече Икоников.

Осврнувајќи се на руско-македонската соработка во областа на гасот, тој нагласи, дека вклучувањето на Македонија во „Јужен тек“ е логично и неопходно. Во моментов, додаде тој, руската страна го разгледува македонското барање за корекција на проектот и за вклучување во „Јужен тек“.

Вклучувањето на Македонија во „Јужен тек“ е договорено на 3 јули годинава во Нижни Новгород за време на 6. заседание на Мешовитата руско-македонска меѓувладина комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка. Останува уште да се склучи меѓудржавен договор за конечно вклучување на Македонија во „Јужен тек“.


Статијата е прочитана 623 пати.


Испрати коментарОтворен тендер за концесионер за трамвајот
Неодговорно е да се лицитира со името
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО да инвестираат во енергетски капацитети
Електронски лиценци за транспортери и градежници
На Попова Шапка половина метар снег
Запленет хероин вреден 100.000 евра
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
Странците полесно ќе купуваат недвижнини
Снегот најавува богата зимска туристичка сезона
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под услови
Морси ја повлече декларацијата, но не се откажува од референдумот
Монти си оди, Берлускони се враќа
Земјотрес во Струшко
Парламентарни избори во Романија
Сараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана ��а патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новит�� мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-ДебарKojco, 08.12.2012 00:51:55
Citat- - Ја поканивме Македонија да учествува на церемонијата како реален и потенцијален партнер, кој се уште нема потпишано договор со Русија, рече Икоников. Stavrevski LAZE deka imame dogovor so Rusija, nie sme nadvor od mapata na Juzen Tek

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Снег

Недела
Делумно облачно
Макс: -1°C, Мин: -8°C

Понеделник
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |