Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
03.12.2012, 13:59
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“Добитник на „Сребрена тула“ е „Приказна за него“ од Паскал Перез, а „Бронзена тула“ доби италијанскиот филм „За убивањето на свињата“ од Симоне Маси

Првата награда „Златна тула“ на второто издание на интернационалниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје фест“ (кој заврши на 30 ноември) му е доделена на анимираниот филм „Татко“ на режисерите Иван Богданов, Мориц Мајерхофер, Аспарух Петров, Вељко Поповиќ, Росицка Ралева и Димитри Јагодин, копродукција меѓу Бугарија, Хрватска и Германија. Добитник на „Сребрена тула“ е филмот „Приказна за него“ од шпанскиот автор Паскал Перез, додека наградата „Бронзена тула“ ја доби италијанскиот филм „За убивањето на свињата“ од режисерот Симоне Маси од Италија. Специјалната награда му е доделена на анимираниот филм „Една скриена солза“ на авторот Карло Вогеле од Луксембург, а наградата за најдобра национална селекција ја доби Полска, која годинава беше застапена со најголем број висококвалитетни остварувања од областа на анимацијата.

За наградите годинава одлучуваше интернационалната жири-комисија составена од: Венелин Велчев, Вук Јевремовиќ и Миливоје Ѓорѓевиќ, а според одлуката на жирито составено од деца гледачи, (над 600 деца посетители) наградата за најдобар филм за деца му е доделена на анимираниот филм „Мачката шпион и потерата по хартијата“ од сингапурскиот автор Дарен Лим.

На „Анимакс Скопје фест 2012“ годинава од над 150 пријавени филмови беа прикажани 40 филма во официјална селекција, 10 филма во конкуренција за најдобар филм за деца и 20 филма беа дел од од ревијалната програма. (К.Б.)


Статијата е прочитана 268 пати.


Испрати коментарАкварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Циклус филмови на Андреј Тарковски
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музич��а експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |