Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.04.2012, 16:22
Меѓународен конгрес во МАНУ за патописецот Евлија ЧелебијаМакедонската академија на науките и уметностите од вторник до петок ќе биде домаќин на меѓународен конгрес посветен на 400 години од раѓањето на познатиот отомански патописец Евлија Челебија

Конгресот е насловен „Балканот на Евлија Челебија“ и ќе биде под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов, кој лани во Париз учествуваше и на светскиот конгрес за Челебија. Јубилејот од неговото раѓање минатата година беше во програмата на УНЕСКО за одбележување годишнини од светски значајни личности и настани.

Конгресот во Скопје е организиран од МАНУ и Центарот за цивилизациски студии при Универзитетот „Бахчешехир“ (МЕДАМ) од Турција, кој подготви сеопфатен проект насловен „Патник на цивилизацијата, Евлија Челебија“. Тој вклучува меѓународни изложби, трибини, тематски филм, детски филм, атлас на Евлија Челебија, книги и брошури на ��азлични јазици за промоција на градови, земји и историски места посетени од Евлија Челебија.

На конгресот во МАНУ од академска перспектива ќе се дискутира за карактерот на историските, општествените, културните и економските односи на Балканот. Најавено е учество на околу 80 истражувачи од Македонија и Турција, од балканските земји и од светот.

Конгресот свечено ќе биде отворен на 17 април претпладне, а истиот ден во МАНУ ќе биде отворена и изложба на тема „Еден отомански патописец“.Статијата е прочитана 935 пати.

Испрати коментарЏулијан Асанж со своја ТВ-емисија
Поп-пејачка нова избраничка на принцот Хари
Меѓународен конгрес за патописецот Евлија Челебија
Транссексуалците можат да учествуваат на мис универзум
Книгата на Жарко ЛаушевиЌ - фељтон во „Утрински весник“
Хилари во дискотека, Барак кај Шакира
Анџелина Џоли и Бред Пит ќе живеат во Британија
Овации за Симон Трпчески на концертите во Кина
Почина писателот Ташко Георгиевски
Робин Гиб од „Би Џиз“ е во кома и се бори за својот живот
Вуди Ален го претстави новиот филм во Рим„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Обилни врнежи

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |