Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.04.2012, 11:29
Почина писателот Ташко ГеоргиевскиВо 77. година од животот на 13 април во Скопје почина истакнатиот македонски писател и академик Ташко Георгиевски. Посмртните останки на Георгиевски ќе бидат погребани денеска на гробиштата во Драчево

Ташко Георгиевски е роден 1935 година во село Кронцелево, Воденско, Егејска Македонија. Долги години работеше како уредник во Македонската телевизија, и како уредник во издавачките куќи „Мисла“ и „Македонска книга“. Член на ДПМ беше од 1957 година. Беше член на Македонскиот ПЕН центар и член на Македонската академија на науките и уметностите.

Ташко Георгиевски зад себе остави богат и значаен прозен опус. Автор е на романите: „Луѓе и волци“, „Ѕидови“, „Црно семе“, „Змиски ветар“, „Црвениот коњ“, „Време на молчење“, „Рамна земја“, „Исчезнување“, како и на збирките раскази: „Ние зад насипот“, „Суви ветрови“, „Куќа под калето“ и други. Автор е и на автобиографските записи „Плочата на животот“ и „Творечката лабораторија на писателот“. Романите „Црно семе“ и „Црвениот коњ“ се филмувани и како такви имаа голем успех. Неговите дела се преведени на повеќе јазици во светот.

Добитник е на наградите: „Кочо Рацин“, „11 Октомври“, „13 Ноември“, „Стале Попов“, „Рациново признание“, „Дијалог“ и други.

Статијата е прочитана 598 пати.

Испрати коментарОд утре - Книгата на Жарко ЛаушевиЌ - фељтон во „Утрински весник“
Хилари во дискотека, Барак кај Шакира
Анџелина Џоли и Бред Пит ќе живеат во Британија
Овации за Симон Трпчески на концертите во Кина
Меѓународен конгрес во МАНУ за патописецот Евлија Челебија
Аукција на предметите поврзани за „Титаник“
Лејди Гага ги шокира фановите со својата порака на Твитер
Робин Гиб од „Би Џиз“ е во кома и се бори за својот живот
Вуди Ален го претстави новиот филм во Рим
Седум македонски филма на Скопскиот фестивал
Бурни овации за „Генетика на кучињата“Весна.С. од Прилеп, 15.04.2012 20:28:51
Нека му е лесна земјата и вечна слава

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |