Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.04.2012, 15:57

(ФОТО) Почна изградбата на нов православен храм во СтрумицаМитрополитот струмички Наум и градоначалникот на Струмица, Зоран Заев денеска со повторно осветување на темелите и поставување камени плочи го означија почетокот на изградбата на најголемиот православен храм во Македонија, Успение на Пресвета Богородица. Изградбата на црквата почна пред 18 години, но поради немање доволно средства беа подигнати само темелите.

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, кој е иницијатор на завршувањето на изградбата на црквата во центарот на градот, најавува дека идниот Велигден црквата ќе биде подигната во карабина фаза, а потоа ќе почне и внатрешното уредување.„Идниот понеделник на 23 април ќе почне и физичката изградба на црквата. Ги повикувам сите граѓани во рамките на своите можности да помогнат во изградбата, а поголем дел од средствата за почнување на изгра��бата се обезбедени од бизнис заедницата на Струмица“, рече Заев.

Соборниот храм ќе биде висок педесет и четири метри и прикажува трикорабна базилика со впишан крст, со петкуполен свод и два странични прилепени параклиси. Ќе биде најголем православен храм во Македонија и пошироко на балканските простори. (С.Т.)

Статијата е прочитана 1962 пати.

Испрати коментарЏим Јонг Ким избран за претседател на Светска банка
Протест во Скопје поради петкратното убиство
Македонец убиен во Австралија
Сомнителниот „опел“ бил на местото на злосторството
Саркози заостанува во однос на Оланд
Син со нож усмрти татко
„Детонаторот“ во Тетово одзеде 49 покер апарати
Светска банка денеска избира нов претседател
Предупредувања за тројца полицајци
Србите сметаат дека косовската полиција ја нарушува безбедноста
Кацин го осуди убиството на петте лица кај Смиљковци
Пациентите онлајн ќе ги изнесуваат проблемите
Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен
Чешкиот премиер Нечас во посета на Македонија
Завршија судирите во Кабул, вкупно 47 лица загинаа
Жртвите кај Смиљковци починале од огнострелните рани
Јанкулоска - Пронајдено возило кое било на местото на убиството
Во торнадо во Оклахома загинаа две лица
Србин добил повик за војска на 77-годишна возраст
Правдата ќе ги стигне убијците, порачаа Иванов и Груевски
Православните верници го слават Велигден
Европратеничката Фајон со остра осуда на убиствaта
Иванов - Велигден е празник на победата над насилството
Јеремиќ - Случувањата во Македонија се опасен тренд
Внук со нож го убил дедото во Струмица?
НДП - Убиството да не се третира како случај од етничка природа
(ФОТО) Погребани телата на убиените момчиња
Жртвите кај Смиљковци убиени со три типа оружје
Тргување со земјоделски производи преку СМС пораки
ОБСЕ со повик за брза истрага и воздржаност
Пакистан ќе го депортира семејството на Бин Ладен во Саудиска Арабија
Велика Сабота - ден пред воскресението христовоM, 15.04.2012 19:56:29
Tito gradese fabriki a ovie denes crkvi!
Zvonko, 16.04.2012 04:56:35
Zaev go preduhitri Gruevski i so izgradba na ogromna crkva saka da gi pridobie glasovite za narednite lokalni izbori.Providno i perverzno.
Gjorgji, 16.04.2012 08:40:05
Da ne se javat raspeani Strumicani i arhibrigadi pa da go miniraat proektot. Inaku neka e so srekja i sto poskoro da se zavrsi.
od ostrijot, 16.04.2012 10:03:35
bravo za gradonacelnikot na strumica zoki dokaziim na ovije od vladata oti nesamo spomenici ima i drugi raboti koj treba i mora dase gradat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |