Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.04.2012, 11:59
Правдата ќе ги стигне убијците, порачаа Иванов и ГруевскиПретседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Никола Груевски го осудија убиството на петте лица кај скопското село Смиљковци. Тие сочувствуваат со семејствата на жртвите, а на сторителите на свирепото убиство им порачаа дека правдата е достижна.

- Овие денови не можеме, а да не си спомнеме за убиството на петтемина и да сочувствуваме со нивните семејства и со нивните блиски. Очекуваме тие тоа што го сториле да бидат пронајдени и да бидат казнети, изјави претседателот Иванов по свечената литургија во Соборниот храм „Св Климент Охридски“ по повод Велигден.

Премиерот Груевски им испрати сочуство на семејствата на убиените петмина во трагичниот настан кој се случи во четвртокот.

- Овој настан сите нас не погоди. Не погоди до срж, меѓутоа мораме да останеме исправени, да продолжиме да се справуваме со предизвиците. Сакам да им испратам порака и на сторителите на овој настан дека кога тогаш правдата ќе ги стигне и казната ќе ги стигне - и од Законот и од Бога, ако воопшто разбираат што значи тоа, посочи премиерот Груевски.
Статијата е прочитана 1904 пати.

Испрати коментарЏим Јонг Ким избран за претседател на Светска банка
Протест во Скопје поради петкратното убиство
Македонец убиен во Австралија
Сомнителниот „опел“ бил на местото на злосторството
Саркози заостанува во однос на Оланд
Син со нож усмрти татко
„Детонаторот“ во Тетово одзеде 49 покер апарати
Светска банка денеска избира нов претседател
Предупредувања за тројца полицајци
Србите сметаат дека косовската полиција ја нарушува безбедноста
Кацин го осуди убиството на петте лица кај Смиљковци
Пациентите онлајн ќе ги изнесуваат проблемите
Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен
Чешкиот премиер Нечас во посета на Македонија
Завршија судирите во Кабул, вкупно 47 лица загинаа
(ФОТО) Почна изградбата на нов православен храм во Струмица
Жртвите кај Смиљковци починале од огнострелните рани
Јанкулоска - Пронајдено возило кое било на местото на убиството
Во торнадо во Оклахома загинаа две лица
Србин добил повик за војска на 77-годишна возраст
Православните верници го слават Велигден
Европратеничката Фајон со остра осуда на убиствaта
Иванов - Велигден е празник на победата над насилството
Јеремиќ - Случувањата во Македонија се опасен тренд
Внук со нож го убил дедото во Струмица?
НДП - Убиството да не се третира како случај од етничка природа
(ФОТО) Погребани телата на убиените момчиња
Жртвите кај Смиљковци убиени со три типа оружје
Тргување со земјоделски производи преку СМС пораки
ОБСЕ со повик за брза истрага и воздржаност
Пакистан ќе го депортира семејството на Бин Ладен во Саудиска Арабија
Велика Сабота - ден пред воскресението христовоRoma, 15.04.2012 12:07:58
A dali i gospodata od Albanskite partii javno go osudija ubivstvoto?
V.Novosti, 15.04.2012 12:55:10
Вења 14. april 2012. 18:57 #1952436 Koiko me je šokirala vest o surovom ubistvu ove dece i svedoka masakra toliko mi je neverovatno da država Makedonija nije proglasila bar jedan Dan žalosti zbog ovog užasa. Ocenite Preporučujem 146 Ne preporučujem 5 Odgovorite na komentar
jimmy1, 15.04.2012 13:23:43
Fala na boga se java zaspan Grujo posle tri dena od ubistvata. Jas si mislem dane e zalutan nekade niz svetov da bara nekoja nadvoresna peralnica na pari. So ova Grujo pokaza kolku mu e stalo do nas graganite, se javi odkako zrtvite se pogrebaja. Zboruva za nekoja pravda, a kade e taa pravda, dali e ima kaj nas???? Kaj nas nema da ima pravda se dodeka vitalnite drzavni instuticii se partizirani, se dodeka se vklucuvaat teroristi vo nasite vladi, se dodeka ne gi stigne pravdata i amnestiranite zvernici na celo so toj so belata kosa, svajcarskiot kravar sto ni gi gnasi hodnicite i foteljite vo vladata i sobranieto. Nema da ima pravda se dodeka kaj nas ne se vovede smrtna kazna i toa so javno besenje.
Goran, 15.04.2012 13:33:18
Kako ke g snajde pravdata koga ti gi amnestira? kaj ke ti ide dusata?
oslo, 15.04.2012 14:30:42
zosto sega neizlegvet albancite da demostriret sega cutet dabeja albanci keizlezeja da demostriret ida noset alabanski znamina jas mislam tije se zastiten znak vo jaden firom
goce, 15.04.2012 14:31:34
nikoj....................................................
Goran, 15.04.2012 23:27:55
Ostavi gi niv. tie da razbirale, ne bi go storile uzasot koj ne potrese. Pogolema korist bi imale dokolku Ti, premiere voopsto razbiras sto se slucuva vo zemjava???
Mapkoc, 16.04.2012 07:50:54
При невидено „истурање на небото„ и стравотна поплава во еден регион на САД, властите наредиле евакуација на населението. Тоа се одвивало американски ефикасно, ама еден жител нејќел да го евакуираат. При секој обид на спасителите им кажувал „мене Господ ќе ме спаси„, па така и кога му праќале чамци. Кога водата сосема му ја поплавила куќата, се качил на покрив, па спасителите му пратиле хеликоптер. И тоа одбил и најсетне се удавил. Еден ден го сретнал Господа и му рекол: „Ти мене ме изневери„! Како? - го прашал Господ, па нели ти пратив коли, чамци и на крај хеликоптер, што уште требаше?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |