Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.04.2012, 16:36
НДП: Убиството да не се третира како случај од етничка природаНационалната демократска преродба (НДП) изразува сочувство на семејствата на убиените кај скопското село Смилковци и бара од државните органи во најкраток рок да го расветлат случајот, а на оние што го сториле грозоморниот чин да им се изрече максимална казна.

НДП воедно ги повикува надлежните институции, граѓанските организации и медиумите овој настан да го третираат како случај на цивилен криминал, во никој случај како злосторство од етничка природа.

Партијата, како што наведува во денешното соопштение, особено ги осудува тенденциите на одделни средства за јавно информирање кои уште пред да се појаснат околностите во врска со овој тежок настан, го злоупотребуваат за да ги нападнат Албанците и да поттикнат меѓуетнички конфликти.

НДП бара од Министерството за внатрешни работи да го гарантира слободното движење во околните населени места зашто граѓаните не се виновни за сторениот криминал.Статијата е прочитана 3025 пати.

Испрати коментарЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Опозицијата му објави бојкот на Вељаноски
Од стан украден сеф со 25.000 евра
Се регулира патниот сообраќај меѓу Македонија и Чешка
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Пијан човек турнал од тераса двајца полицајци
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер
Стефановиќ - Белград подготвен да го продолжи дијалогот
Брејвик - Повторно би го направил масакрот
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Една жртва при уривање на солитер во изградба во Москва
Асошиејтед прес доби Пулицерова награда
Силен земјотрес во Чиле
Чешкиот премиер Нечас во посета на Македонија
Повредени лица и оштетени објекти во протестот за петкратното убиство
Џим Јонг Ким избран за претседател на Светска банка
Протест во Скопје поради петкратното убиство
Македонец убиен во Австралија
Сомнителниот „опел“ бил на местото на злосторството
Саркози заостанува во однос на Оланд
Син со нож усмрти татко
„Детонаторот“ во Тетово одзеде 49 покер апарати
Светска банка денеска избира нов претседател
Предупредувања за тројца полицајци
Србите сметаат дека косовската полиција ја нарушува безбедноста
Пациентите онлајн ќе ги изнесуваат проблемите
Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен
Завршија судирите во Кабул, вкупно 47 лица загинаа
Жртвите кај Смиљковци починале од огнострелните рани
Јанкулоска - Пронајдено возило кое било на местото на убиството
Правдата ќе ги стигне убијците, порачаа Иванов и Груевски
Православните верници го слават Велигден
Европратеничката Фајон со остра осуда на убиствaта
Иванов - Велигден е празник на победата над насилството
Јеремиќ - Случувањата во Македонија се опасен тренд
(ФОТО) Погребани телата на убиените момчиња
Жртвите кај Смиљковци убиени со три типа оружје
ОБСЕ со повик за брза истрага и воздржаност
Велика Сабота - ден пред воскресението христовоstojkov, 14.04.2012 17:20:47
sekako nema vrska so etnicko makedonci se skarale za ribolov medju sebe i...,toj reon policija se albanci kako da ne videle i cule nisto?neli od sosdeni sela se cule istreli 19.30 pa policija da imalo i 5km bi cule, nesto cudno?mi lici ova kako da e isplanirano se znaelo kade e policija i stoi treba da pravi t.e. nepravi.
Stojan od gostivar, 14.04.2012 19:32:19
Taka e pocutuvan Osmani No isto taka kade se sega demonstratorite vo gostivar i skopje protiv ubistvata( ksko sto bese protiv napadnatiot policaec od gostivar Jakim)???? Sega kade se nasite braka albanci so osuda i demonstracii protiv ovie ubistva??? Taka li be braka albanci???
Makedonec, 14.04.2012 20:18:45
Ako ne e etnicka kakva e? Do koga so ovie krienja i budalstini.
Самоил, 15.04.2012 08:11:36
А што ако се ? Дали овие случувања се продолжување на серијата насилства во училиштата, автобусите и сл. ? Надлежните мора да имаат сценарија за било што да се работи. Мора да имаат процени на ризик дури и некој од учесниците во владеачките структури да осмислува и да подржува реализација на вакви настани. Ништо на овој свет не е случајно. Во најголем број при необјаснети случувања останува сомнежот дека објаснувањето не им одговара токму на тие што се обврзани да го пронајдат објаснувањето.
MITRESKI, 15.04.2012 09:15:10
ова е освета или за ГОСТИВАР,за убиените двајца Албанци,или пак опомена за полицијата да престани со ДЕТОНАТОР ,на кого МВР му даде медиумски публицитет,односно да ја остави мафијата да си работи со државата.Нека се појави ГРУЕВСКИ и нека одговори кој и зошто ги уби децата и да не ужива во задоволството што го затвори ЉУБЕ БОШКОСКИ,ни крив ни должен.КАДЕ ОДИШ МАКЕДОНЧЕ???
Laki, 15.04.2012 12:09:37
Da se pogrebat zrtvite pod hitno sledniot den, koga se raboti za ubistvo na pet zrtvi!? Toa ne se slucilo nikade vo svetot. Makedonskata vlast i policija se mozebi nasposobnite vo svetot sto uspeale da osigurat dokazi za rassvetluvanje na zlocinot. A mozda tie znaat sve vo podrobnosti! Moralna obvrska na vlasta kon Makedonskoto naselenie e da najhitno, najkorektno bez prikrivanje na vistinata i so najstroga kazna gi osudi i kazni storitelite, ako ne sakaat da stane pokol vo Makedonija pa i posiroko vo Balkanot.
Gogisha, 15.04.2012 18:53:16
Pa i na zrtvite nekoj trebalo da im garantira slobodno dvizenje. Nekoj e vinoven, i ne moze da baras sloboda na dvizenje, barem ne ista takva kako i pred nastanot.
od mene, 16.04.2012 01:17:16
Gostivarska osveta 1/5

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Обилни врнежи

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |