Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.04.2012, 12:00
ОБСЕ со повик за брза истрага и воздржаностПретседавачот на ОБСЕ, ирскиот вицепремиер Имон Гилмор изрази сочуство до семејствата на петмината Македонци, кои во четвртокот доцна вечерта беа убиени во околината на Скопје.

Гилмор ја поздравува брзата акција на властите и верува дека одговорните за овој, како што го нарекува, ужасен инцидент, ќе бидат изведени пред лицето на правдата.

„Се приклучувам на повиците на политичките лидери во земајта и нашите меѓународни партнери луѓето да останат смирени и да се воздржат од било каква акција што може да ги зголеми тензиите меѓу двете заедници“.

Во соопштението се вели дека мисијата на ОБСЕ ја следи ситуациајта и е во постојан контакт со властите и меѓународната заедница.

Статијата е прочитана 892 пати.

Испрати коментарЏим Јонг Ким избран за претседател на Светска банка
Протест во Скопје поради петкратното убиство
Македонец убиен во Австралија
Сомнителниот „опел“ бил на местото на злосторството
Саркози заостанува во однос на Оланд
Син со нож усмрти татко
„Детонаторот“ во Тетово одзеде 49 покер апарати
Светска банка денеска избира нов претседател
Предупредувања за тројца полицајци
Србите сметаат дека косовската полиција ја нарушува безбедноста
Кацин го осуди убиството на петте лица кај Смиљковци
Пациентите онлајн ќе ги изнесуваат проблемите
Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен
Чешкиот премиер Нечас во посета на Македонија
Завршија судирите во Кабул, вкупно 47 лица загинаа
(ФОТО) Почна изградбата на нов православен храм во Струмица
Жртвите кај Смиљковци починале од огнострелните рани
Јанкулоска - Пронајдено возило кое било на местото на убиството
Во торнадо во Оклахома загинаа две лица
Србин добил повик за војска на 77-годишна возраст
Правдата ќе ги стигне убијците, порачаа Иванов и Груевски
Православните верници го слават Велигден
Европратеничката Фајон со остра осуда на убиствaта
Иванов - Велигден е празник на победата над насилството
Јеремиќ - Случувањата во Македонија се опасен тренд
Внук со нож го убил дедото во Струмица?
НДП - Убиството да не се третира како случај од етничка природа
(ФОТО) Погребани телата на убиените момчиња
Жртвите кај Смиљковци убиени со три типа оружје
Тргување со земјоделски производи преку СМС пораки
Пакистан ќе го депортира семејството на Бин Ладен во Саудиска Арабија
Велика Сабота - ден пред воскресението христово„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |