Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.04.2012, 16:27

(ФОТО) Погребани телата на убиените момчињаМолк, неверување, неизмерна тага – другарите на четворицата млади момчиња убиени кај Железарското езеро наместо заедно на матурска прослава денеска се простија од своите другари

ФОТО: Петр Стојановски

На гробиштата во Радишани, беа погребани Алексадар Наќевски, Филип Славковски и Цветанчо Ацевски, а нивниот другар од Бутел, Кире Тричковски, беше погребан на гробиштата во Бутел.

Четириесет и петгодишниот Борче Стефковски, попладнево беше погребан на гробиштата во селото Црешово.

Денеска во општина Бутел знамињата се спуштени на половина копје каде е прогласен ден на жалост поради грозоморните убиства. Блокадите што жителите на Радишани ги поставија вчера, поради погребот денеска беа тргнати, а на влезот во населбата се поставени слики на четирите момчиња и се палат свеќи.Статијата е прочитана 7712 пати.

Испрати коментарЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Опозицијата му објави бојкот на Вељаноски
Од стан украден сеф со 25.000 евра
Се регулира патниот сообраќај меѓу Македонија и Чешка
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Пијан човек турнал од тераса двајца полицајци
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер
Стефановиќ - Белград подготвен да го продолжи дијалогот
Брејвик - Повторно би го направил масакрот
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Една жртва при уривање на солитер во изградба во Москва
Асошиејтед прес доби Пулицерова награда
Силен земјотрес во Чиле
Чешкиот премиер Нечас во посета на Македонија
Повредени лица и оштетени објекти во протестот за петкратното убиство
Џим Јонг Ким избран за претседател на Светска банка
Протест во Скопје поради петкратното убиство
Македонец убиен во Австралија
Сомнителниот „опел“ бил на местото на злосторството
Саркози заостанува во однос на Оланд
Син со нож усмрти татко
„Детонаторот“ во Тетово одзеде 49 покер апарати
Светска банка денеска избира нов претседател
Предупредувања за тројца полицајци
Србите сметаат дека косовската полиција ја нарушува безбедноста
Пациентите онлајн ќе ги изнесуваат проблемите
Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен
Завршија судирите во Кабул, вкупно 47 лица загинаа
Жртвите кај Смиљковци починале од огнострелните рани
Јанкулоска - Пронајдено возило кое било на местото на убиството
Правдата ќе ги стигне убијците, порачаа Иванов и Груевски
Православните верници го слават Велигден
Европратеничката Фајон со остра осуда на убиствaта
Иванов - Велигден е празник на победата над насилството
Јеремиќ - Случувањата во Македонија се опасен тренд
НДП - Убиството да не се третира како случај од етничка природа
Жртвите кај Смиљковци убиени со три типа оружје
ОБСЕ со повик за брза истрага и воздржаност
Велика Сабота - ден пред воскресението христовоNeopredelena, 14.04.2012 16:43:17
Zosto bre idioti, zosto pukavte vo vladi, nevini deca, nisto ne se videle od zivotot. Kade vi e sovesta, kade vi e dusata? Koi zivotni ste? Da nemate son do krajot na vasite mizerni zivoti.
ivan corbic, 14.04.2012 17:16:50
Iskreno saucesce porodicama i svim Makedoncima! Izdrzite! Beogradjanin
srebre, 14.04.2012 17:17:18
golem sram za makedonija,koga tepaa dete vo cair grujo licno bese da vetuva deka storiteli ce bidat fateni i kazneti a sega ni trag ni glas od vlasta?ili vazna e koalicijata a zrtvi nese vazni.
rajko od usa, 14.04.2012 17:24:30
ocustvo na pete famili vistina ova tragedija je dur se zivi familite je mnogu tesko daj boze da gi pronajdet koj se i dagi stelet kako decata beja ubijeno monogu mije zal znam kako je i jas imam izgubeno vnuk od samo ubistvo pozdrav do familite
MAJKA, 14.04.2012 18:21:27
Go isplakav denesniot den. Gi isplakav momcinjata. Namesto matura da slavat tie ce gnijat pod zemja. Taga, golema taga. Pocivajte vo mir decinja.So kakva sovest Goca izleguva pred narodot. Ne ne interesira so koj vid na oruzje, kolku kursumi imalo, kako gi ubile. Niv gi nema a nas ne interesira KOJ GI UBI DECATAA? Dajte gi ubijcite. Neka si podnese ostavka ako voopsto ima sovest ovaa zena. Ova da se sluci..5 zrtvi..i site specijalci da izlezat i sve zivo i divo DGabe e se. Nitu ubijcite ce se najdat, a nitu momcinjata ce se vratat.Izvestuvajte podetalno.Imate stari informacii. Dajte novi informacii.ili za vas vazi za 3 dena sekoe cudo
jimmy1, 14.04.2012 19:05:42
Zalosni sliki, socustvo do familiite na ubienite nasi momcinja. Za storitelite nema popravedna kazna osvem BESILKA, sekakva druga kazna nema da bide dovolna. Nemozam da razberam kako nekoi ulavi zivotni posegaat tolku lesno po covecki zivoti, toa se zverovi a ne luge i zatoa treba da bidat obeseni. Kako sto e segasnata sostojba kaj nas e potrebno da se vovede smtna kazna, bez smtrna kazna ovie nema da se opametat, ke si prodolzat po isto. Neveruvav deka kaj nas vo Makedonija ziveat takvi zverki, no za zal eve gi ima i toa nasekade niz Makedonija.
bojana, 14.04.2012 19:53:56
Почивајте во мир сите,со надеж дека ке им се суди на злосторниците.Сочуство до семејствата.
biljana stojoska, 14.04.2012 19:57:23
Neka pocivaat vo mir nasite deca.Opstina Butel e vo zalost po cetirite prerano zgasnati zivoti,no izgleda zivotite za nasite deca i ne se vredni tolku za da premierot se pojavi , da dade socuvstvo i denot na pogrebot da go proglasi za den na zalost vo cela Makedonija .Neka vi e vecna slava angeli nasi...
Suzana Ognenova, 14.04.2012 20:32:14
Golem grev na denesen den, storitelite Gospod ke gi najde nemora MVR. Socustvo do najbliskite Suzana od Kanada
napalm, 14.04.2012 21:45:32
Najgolemo soucestvo do roditelite na pocinetite srceto mi place so niv gospod ima ke gi kazni tie sto go storia toa.
Од дијаспора, 14.04.2012 22:08:14
Се се завршило, по системот ,,појео вук магарца ,,, Најважна и ударна вест Бесими и неговата честитка, литургита во Тетово. И можеби најважно,, не плачете следи поопасно,Алал на ВМРО-вците и ниваната коалиција. Нјважна политичка опција--кој си е тепан, во случајов утепан си е утепан , а ко ј си е е... си е е...и здараво довиѓења
Трпе, 14.04.2012 23:18:42
Дали за нашата државичка,која порано беше оаза на мирот вреди да се оди курбан за некој да остане на власт а нему за тебе баш му е гајле.
fani od germanija, 15.04.2012 00:27:58
Kolku sto me sokira vesta za surovoto ubistvo na nevinite deca kako i likvidiranjeto na svedokot na masakrot,uste tolku mi stana neverojatno sto nasata drzava Makedonija ne proglasi barem eden Den na Zalosta zaradi ovoj uzas...
S.Malinski, 15.04.2012 11:09:10
Не можам да се совземам, зарем до таму ја дотуркавме ,,ДЕМОКРАТИЈАВА?!Да стрепиме дали нашите деца ке ни се вратат живи и здрави од училиште,диско,риболов или од игра во маалскиот парк. Тоа ли се придобивките од ,,модернатаидеологија на Античките ајдучишта кои ни ги убиваат нашите деца за својата ненаситност и алчност.
Do koga vaka duri se mozi, 15.04.2012 11:39:34
Gospo da gi prosti decata i golema pdrska za Familiite Mvr i Armijata trebase se da icesla okolu Skopje oti sigurno ne dosle od drugo mesto dosta so bajki............
IT, 15.04.2012 13:56:05
Ми доага да урлам а немам глас! Жал ми е, многу ми е жал за тие недолжни души. Чувајте се и не се надевајте дека некој од политичарите ке ве чува.
Pece, 15.04.2012 14:29:43
Soucestvo do familite na zaginatite deca. Vladata na Makedonija ima odgovornost kon Makedonskiot narod, hitno, bez prikrivanje na vistinata da se pronajdat storitelite i nastrogo da se kaznat. Vo sprotivno ja izlozuvat Makedonija na eden neviden gnev sto e rizik da se isturi na nevini ziteli bez razlika na nacionalnost i religija. Seto ova sto ni se slucuva e propust i slabost na vladata.
makedonka, 15.04.2012 14:57:57
Ubijcite nema da se najdat zatoa sto ova e planirano likvidiranje na mladite zivoti,zrtvite i vremeto pred veligden se planirano izbrani za uste poveke da ne boli.Makedonija e premala,a dodeka e otkrien zlocinot,storitelite sigurno veke ja pominaa granicata i sto sega,kaj da barame???!!!
dime, 15.04.2012 19:55:45
zalost golema .sozalje do familite .ova e tragedija golema za makedonija
Любо, 16.04.2012 08:31:46
бог да прости!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Обилни врнежи

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |