Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.04.2012, 12:37
Србин добил повик за војска на 77-годишна возрастДраган Јефтовиќ од Крагуевац добил пред два дена повик за регрутација, да служи во Армијата на Србија, иако има 77 години.

И покрај тоа што пред 60 години веќе служел воен рок, на негова адреса поштарот донел писмо од Министерството за одбрана, објави Блиц. Треба да се јави на 24 април бидејќи во спротивно следи апсење.

На воениот повик уредно е запишано се - неговото име, презиме, улица и број, но годината на раѓање е погрешна - 1994.

Служел во ЈНА во Бихаќ и тоа две години.

- Еве сега мора пак да се јавам. Треба да направам испраќање во армија како што доликува. Кој погрешил, не знам, но сепак ќе се јавам за секој случај, вели Драган. зш/10:41Статијата е прочитана 1275 пати.

Испрати коментарЏим Јонг Ким избран за претседател на Светска банка
Протест во Скопје поради петкратното убиство
Македонец убиен во Австралија
Сомнителниот „опел“ бил на местото на злосторството
Саркози заостанува во однос на Оланд
Син со нож усмрти татко
„Детонаторот“ во Тетово одзеде 49 покер апарати
Светска банка денеска избира нов претседател
Предупредувања за тројца полицајци
Србите сметаат дека косовската полиција ја нарушува безбедноста
Кацин го осуди убиството на петте лица кај Смиљковци
Пациентите онлајн ќе ги изнесуваат проблемите
Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен
Чешкиот премиер Нечас во посета на Македонија
Завршија судирите во Кабул, вкупно 47 лица загинаа
(ФОТО) Почна изградбата на нов православен храм во Струмица
Жртвите кај Смиљковци починале од огнострелните рани
Јанкулоска - Пронајдено возило кое било на местото на убиството
Во торнадо во Оклахома загинаа две лица
Правдата ќе ги стигне убијците, порачаа Иванов и Груевски
Православните верници го слават Велигден
Европратеничката Фајон со остра осуда на убиствaта
Иванов - Велигден е празник на победата над насилството
Јеремиќ - Случувањата во Македонија се опасен тренд
Внук со нож го убил дедото во Струмица?
НДП - Убиството да не се третира како случај од етничка природа
(ФОТО) Погребани телата на убиените момчиња
Жртвите кај Смиљковци убиени со три типа оружје
Тргување со земјоделски производи преку СМС пораки
ОБСЕ со повик за брза истрага и воздржаност
Пакистан ќе го депортира семејството на Бин Ладен во Саудиска Арабија
Велика Сабота - ден пред воскресението христовоJasmina, 15.04.2012 23:51:37
E, mnogu vazno....Dedo mi Vane, sega pokoen, primi povik za vojska koga imase 85....Prasajte vo bitolskata podrachna....
EKV, 16.04.2012 10:58:58
Kako mu stignala pokana da sluzi voen rok koga regrutniot sistem vo Srbija isto kako i kaj nas e ukinat pred nekolku godini?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |