Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.04.2012, 17:14
Керол го одведе Ливерпул во финалето на ФА КупотАнглискиот репрезентативен напаѓач во 87 минута го реши дербито на Мерсисајд против градскиот ривал Евертон (2:1)

Англискиот репрезентативен напаѓач Енди Керол го одведе Ливерпул во финалето на ФА Купот, со голот во 87. минута на дербито на Мерсисајд против градскиот ривал Евертон (2:1) во првото полуфинале од најстарото островско натпреварување.

Керол постигна гол со глава на три минути пред крајот откако нововлезениот Крејг Белами изведе фантастичен скратен корнер и практично го погоди во глава високиот напаѓач, кој само смени правец и ја погоди мрежата.

Претходно, Јелавиќ во 24. минута ги замолкна навивачите на Ливерпул по грешката на Џејми Карагер, но надежта на „црвените“ им ја врати Луис Суарез во 62. минута по грешката на дефанзивецот на Евертон Силван Дистан.

Ова е 14. пласман во финалето за Ливерпул во најстарото светско фудбалско натпреварување, �� нивниот противник ќе биде познат утре кога во второт полуфинале се среќаваат Тотенхем и Челси.Статијата е прочитана 446 пати.

Испрати коментарИван Љубичиќ ја заврши кариерата
Лејкерси во продолжение подобри од шампионот Далас
Челзи против Ливерпул во финалето на ФА купот
Вардар Про ја освои ракометната СЕХА лига!
Меси ја спаси Барса, тешка победа и за Реал
Смртта на Моросини ги одложи натпреварите во Серија А
Бостон обезбеди пласман во НБА плеј офот
Розберг стигна до првата Ф1 победа во кариерата
Металург и Вардар Про ќе се соочат во финалето на СЕХА лигата
Вардар освои бод во Тетово, Работнички ја победи Ренова
Фудбалер на Ливорно почина за време на натпревар
Бајнам предводник на Лејкерси против Сан Антонио

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |