Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.04.2012, 11:36
Бајнам предводник на Лејкерси против ДенверМногу важна победа во битката за плеј-офот оствари Феникс, кој со 112:105 славеше среде Хјустон

Лејкерси успеаја да дојдат до уште една важна победа без Коби Брајант во тимот, а повторно нивни лидер беше Ендрју Бајнам, кој постигна 30 поени во триумфот од 103:97 над Денвер.

Со оваа победа „езерџиите“ и дефинитивно го потврдија настапот во плеј-офот. Мет Барнс изненади со најдобри за него сезонава 24 поени и 10 скокови, а По Гасол додаде 14 поени и 10 скокови.

Андре Милер со 20 поени од клупата и Арон Афлало и Ал Херингтон со по 18 поени беа најефикасни кај Нагетси, кои паднаа на осмото место на Западот.

Многу важна победа во битката за плеј-оф оствари Феникс, кој со 112:105 славеше сред Хјустон. Двете екипи се меѓу тие кои се борат за влез во разигрувањето од Западот, а Марчин Гортат и Стив Неш му дадоа нова надеж на Феникс дека може да биде дел од плеј-офот.

Полјакот средбата ја заврши со 20 поени и 15 скокови и ветеранот Неш го следеше со 18 поени и 10 асистенции, додека Џаред Дадли им беше одлична помош со 19 поени.

На другите натпревари беа постигнати следниве резултати: Торонто – Бостон 84:79, Филаделфија – Њу Џерси 89:95, Орландо – Атланта 81:109, Индијана – Кливленд 102:83, Њујорк – Вашингтон 102:83, Мајами – Шарлот 105:82, Детроит – Милвоки 93:117, Њу Орлеанс – Јута 96:85, Оклахома Сити – Сакраменто 115:89 и Портланд – Далас 94:97.

Вечерва играат: Лос Анџелес Клиперс – Голден Стејт, Вашингтон – Кливленд, Њу Џерси – Бостон, Мемфис – Јута, Минесота – Оклахома Сити, Милвоки – Индијана и Сан Антонио – Феникс.

ИСТОК: Чикаго 45-14 (победи-порази), Мајами 41-17, Индијана 37-22, Атланта 35-24, Бостон 34-25, Орландо 34-25, Њујорк 31-28, Филаделфија 31-28.

ЗАПАД: Оклахома Сити 43-16, Сан Антонио 41-16, Лос Анџелес Лејкерс 38-22, Лос Анџелес Клиперс 36-23, Мемфис 34-24, Далас 34-28, Хјустон 32-27, Денвер 32-27, Феникс 31-28.Статијата е прочитана 284 пати.

Испрати коментарМекејклеб со признание за најдобар стрелец во Евролигата!
Муамба пуштен од болницата во Лондон
Виган го шокираше Арсенал на „Емирати“
Гетафе ја потопи Севилја во Мадрид
Леброн му донесе триумф на Мајами во Њу Џерси
Реал внимателно против „суровиот ѕвер“
Иван Љубичиќ ја заврши кариерата
Лејкерси во продолжение подобри од шампионот Далас
Челзи против Ливерпул во финалето на ФА купот
Вардар Про ја освои ракометната СЕХА лига!
Меси ја спаси Барса, тешка победа и за Реал
Смртта на Моросини ги одложи натпреварите во Серија А
Бостон обезбеди пласман во НБА плеј офот
Розберг стигна до првата Ф1 победа во кариерата
Металург и Вардар Про ќе се соочат во финалето на СЕХА лигата
Вардар освои бод во Тетово, Работнички ја победи Ренова
Фудбалер на Ливорно почина за време на натпревар
Керол го одведе Ливерпул во финалето на ФА Купот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Обилни врнежи

Среда
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |