Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.04.2012, 11:39
Розберг стигна до првата Ф1 победа во кариератаВозачот на Мерцедес триумфираше во 111. трка во кариерата со време 1:36,26.929 часа, пред Џенсон Батон и Луис Хамилтон

Нико Розберг успеа да ја искористи пол-позицијата на патеката „Шангај“ и ја освои Големата награда на Кина. Ова е прв триумф за возачот на Мерцедес, кој славеше во 111. трка во кариерата со време 1:36,26.929 часа, пред Џенсон Батон и Луис Хамилтон. За Розберг прва победа во кариерата, а за Мерцедес прв триумф по враќањето во Формула 1 пред две години и прва радост по далечната 1955 година кога победија на трката во Монца.

Актуелниот светски првак Себастијан Фетел се пласираше на петтата позиција, откако во последните пет круга беше поминат од Батон, Хамилтон, па дури и од својот тимски колега Вебер. Михаел Шумахер и Хеики Ковеланинен се единствените возач кои не успеаја да ја извозат до крај оваа трка.

„Се чуствувам фантастично. Ова е неверојатно, пресреќен сум“, изјави Нико Розберг по триумфот во Шангај.

Шампионатот во Ф1 треба да продолжи идната недела, со трката за Големата награда на Бахреин, која според последните информации ќе се вози и покрај лошата безбедносна состојба во оваа земја.Статијата е прочитана 663 пати.

Испрати коментарИван Љубичиќ ја заврши кариерата
Лејкерси во продолжение подобри од шампионот Далас
Челзи против Ливерпул во финалето на ФА купот
Вардар Про ја освои ракометната СЕХА лига!
Меси ја спаси Барса, тешка победа и за Реал
Смртта на Моросини ги одложи натпреварите во Серија А
Бостон обезбеди пласман во НБА плеј офот
Металург и Вардар Про ќе се соочат во финалето на СЕХА лигата
Вардар освои бод во Тетово, Работнички ја победи Ренова
Фудбалер на Ливорно почина за време на натпревар
Керол го одведе Ливерпул во финалето на ФА Купот
Бајнам предводник на Лејкерси против Сан Антонио

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 5°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |