Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.07.2012, 14:53

(ФОТО) Премиерот Груевски во обиколка на арената „Филип Втори“Премиерот ја посети „Националната арена Филип Втори“ за да ја види завршната фаза од реконструкцијата на атлетската патека

ФОТО: Петр Стојановски

Премиерот Никола Груевски вчера ја посети „Националната арена Филип Втори“ за да ја види завршната фаза од реконструкцијата на атлетската патека. Обиколката ја направи на пауза од седницата на Владата.

Од 20 часот вечерва во арената „Филип Втори“ ќе се одигра квалификацискиот натпревар од 2. коло во Лигата на шампионите меѓу Вардар и БАТЕ Борисов од Белорусија. Тоа ќе биде прв натпревар на новопоставениот терен кој ги задоволува сите услови за натпревари од највисок ранг.Со него е комплетиран целиот внатрешен дел од арената, откако пред речиси три години беше промовирана новоизградената северна трибина, по повод „100 години фудбал во Македонија“ и пријателскиот натпревар со Шпанија.

Потоа беа доизградени западната и источната трибина, а јужната беше целосно реновирана. Премиерот Груевски тогаш изјави дека наспроти сомнежите, Македонија доби меѓу најубавите стадиони во регионот.- Опозицијата велеше дека северната трибина ќе се сруши, еве гледаме дека не се сруши, туку и источната и западната се направија и сега е еден од најубавите во регионот, изјави Груевски кога беа завршени трибините на најголемиот стадион во земјава.

Тој доби сосема нов изглед и поголем капацитет на гледачи и сега собира околу 33.500.

Статијата е прочитана 1025 пати.

Испрати коментарПирова победа за Ренова во Белорусија
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
(ФОТО) Македонското знаме подигнато во Олимпиското село во Лондон
Почнуваат 30. Олимписки Игри во Лондон
Металург убедливо поразен и во реваншот
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Кадетите останаа без полуфинале на ЕП
Торп во Лондон како коментатор
Мекејлеб на прагот на Фенербахче
Омерагиќ се повлече, Ѓорѓиоски единствен кандидат за претседател на ФФМ
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Африкански олимпиец побара азил во Британија
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Прв скандал на Олимпијадата, Севернокореанките го напуштија теренот
(ФОТО) Вардар елиминиран од БАТЕ Борисов
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
По БАТЕ, Дебрецен би бил задачата за Вардар
АМС апелира за коректно навивање на мечот Вардар - БАТЕ Борисов
Дрим тимот му одржа лекција на европскиот шампион
(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачи на Железничар и Марибор во Сараево
На олимпиското мени - од пиле млеко
Вардар Про против победникот од мечот Замет-Ловосице
Ѓорѓиоски - Со мудра игра ќе го елиминираме БАТЕ
Белгија им го нанесе првиот пораз на кадетите на ЕП
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Жак Рог му оддаде признание на Лондон за организацијата на ОИ
Британската кралица им посака успех на олимпијците
Дејвис и Далман остануваат во МЗТ Скопје
Дожд на отворањето на Олимписките игри
Сан Антонио го посакува Мекејлеб
(ФОТО) Марко Блажевски е македонскиот знаменосец
Кадетите обезбедија четврт-финале
Запленети 10.000 лажни олимписки знамиња
Маратонец без пасош на ЛОИ 2012
Тој спринтува без нозе, а девојка му е супермодел
Отворањето на Игрите ќе чини 36 милиони евра
САД ја победија Аргентина во подготвителен дуел за ЛОИ
Спиеше со момчето и остана без ИгриMudrec, 25.07.2012 16:48:20
Da ni e dolgovechen stadionot i da se raduvame na mnogu uspesi na nego, pocnuvajki od vecerva. Vakov ili onakov, jas cel zivot ke mu bidam blagodaren na Gruevski za stadionot.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Вечерва почнуваат Олимписките игри во Лондон...
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
Први се огласија големите ѕвона на кулата часовник Биг Бен, покрај зградата на британскиот Парламент и брегот на Темза, ...
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Олимпискиот шампион и светски рекордер во спринтерските дисциплини на 100 и 200 метри, покрај „своите“ дисциплини, ќе тр...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |