Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.07.2012, 15:55
Сан Антонио го посакува МекејлебСпарси се сериозно заинтересирани за репрезентативниот бек, единствен проблем е обесштетувањето

Како што одминува времето, на адресата на Лестер Бо Мекејлеб пристигнуваат доста интересни понуди. Најновата доаѓа од НБА-тимот на Сан Антонио Спарс, кој е сериозно заинтересиран за услугите на нашиот репрезентативен бек. Стратегот на спарси, Грег Попович, гледа во Мекејлеб одлична замена за Тони Паркер во одреден период од натпреварите.

Но, евентуалниот трансфер на натурализираниот Македонец нема да се одвива едноставно.

Проблем за тимот од Тексас е клаузулата што Мекејлеб ја има во важечкиот договор со Монтепаски Сиена. Според неа, Американецот со македонски пасош ова лето не може да биде откупен од страна на клуб од НБА-лигата.

Сепак, не е се' така црно. Доколку Мекејлеб има желба својата кариера да ја продолжи во најсилната светска лига, ќе мора да направи голема финансиска жртва и отштетата да ја плати од свој џеб. Во спротивно му останува само една опција - Европа.

Откако челниците на Монтепаски Сиена пред неполни два месеца и официјално потврдија дека Мекејлеб нема да го носи дресот наредната сезона, брзо пристигнаа понуди од Реал Мадрид, Барселона, Уникс Казан и Фенербахче Улкер. Дел од нив најавија дека нема да штедат кога станува збор за услугите на нашиот репрезентативец и изразија подготвеност да ја платат сумата од еден милион евра на име отштета. (М.К.)

Статијата е прочитана 732 пати.

Испрати коментарВардар елиминиран од БАТЕ Борисов
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
По БАТЕ, Дебрецен би бил задачата за Вардар
(ФОТО) Премиерот Груевски во обиколка на арената „Филип Втори“
АМС апелира за коректно навивање на мечот Вардар - БАТЕ Борисов
Дрим тимот му одржа лекција на европскиот шампион
(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачи на Железничар и Марибор во Сараево
На олимпиското мени - од пиле млеко
Вардар Про против победникот од мечот Замет-Ловосице
Ѓорѓиоски - Со мудра игра ќе го елиминираме БАТЕ
Белгија им го нанесе првиот пораз на кадетите на ЕП
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Жак Рог му оддаде признание на Лондон за организацијата на ОИ
Британската кралица им посака успех на олимпијците
Дејвис и Далман остануваат во МЗТ Скопје
Дожд на отворањето на Олимписките игри
(ФОТО) Марко Блажевски е македонскиот знаменосец
Кадетите обезбедија четврт-финале
Запленети 10.000 лажни олимписки знамиња
Маратонец без пасош на ЛОИ 2012
Тој спринтува без нозе, а девојка му е супермодел
Отворањето на Игрите ќе чини 36 милиони евра
САД ја победија Аргентина во подготвителен дуел за ЛОИ
Спиеше со момчето и остана без Игри

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |