Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.07.2012, 12:24

Отворањето на Игрите ќе чини 36 милиони евраЦеремонијата е наречена „Остров на чудата“ и ќе почне в петок на 27 јули во симболичен термин во 20,12 часот

Свечено отворање на Летните олимписки игри во Лондон е наречена „Остров на чудата“ и ќе почне в петок на 27 јули во симболичен термин (20,12 часот) на Олимпискиот стадион. Организаторите соопштија дека целиот настан ќе чини 36 милиони евра. Се очекува да го проследат околу четири милијарди луѓе со посредство на малите екрани со кој Велика Британија сака да го засени отворањето на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година. Уметнички директор на церемонијата е британскиот режисер и продуцент Дени Бојл, авторот на филмовите „Трејнспотинг“, „28 дена подоцна“ и „Милионер од калта“, за чија режија во 2008 година ја доби наградата „Оскар“.

„Називот на церемонијата ’Остров на чудата’ би требало да укаже на раскошната креативност на Велика Британија и на непредвидливоста и инвентивноста на нејзиниот народ“, вели Бојл на „Дејли телеграф“.

Бојл открива дека за потребите на отворањето Олимпискиот стадион ќе биде претворен во „идиличен селски крај и дека гледачите ќе имаат можност да видат се' што впрочем претставува неговата суштина“. Иако се' уште е непознато како ќе изгледа церемонијата, се знае дека таа ќе трае три часа и во неа ќе учествуваат 15.000 волонтери.Свеченоста ќе почне со огласување на народни ѕвона леани во леарницата „Вајтчапел Фаундри“. Компанијата влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстара британска фирма за производство на ѕвона од 16 век. По доаѓањето на кралицата Елизабета Втора на стадионот, поздравни говори ќе имаат претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Жак Рог, и претседателот на Организацискиот одбор на Игрите, поранешниот британски атлетичар Себастијан Коу. Потоа ќе следи дефилето на спортисти од сите земји учеснички по азбучен ред. Според протоколот, и во чест на колепката на Игрите, во стадионот прва ќе продефилира репрезентацијата на Грција, а домаќините на Игрите, Британците, ќе влезат последни. По интонирањето на химната на Игрите и подигнувањето на олимпиското знаме и знамињата на државите учеснички, судија и тренер од домашната репрезентација ќе положат олимписка заклетва со која, во име на сите спортисти, ќе се обврзат на фер натпреварување.

Олимпискиот факел од рака на рака на спортистите ќе стигне до последниот, кој со него ќе го запали олимпискиот оган на стадионот. По традиција, тајна е кој ќе биде последниот носач на факелот и начинот на кој ќе биде запален оганот.Статијата е прочитана 538 пати.

Испрати коментарВардар елиминиран од БАТЕ Борисов
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
По БАТЕ, Дебрецен би бил задачата за Вардар
(ФОТО) Премиерот Груевски во обиколка на арената „Филип Втори“
АМС апелира за коректно навивање на мечот Вардар - БАТЕ Борисов
Дрим тимот му одржа лекција на европскиот шампион
(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачи на Железничар и Марибор во Сараево
На олимпиското мени - од пиле млеко
Вардар Про против победникот од мечот Замет-Ловосице
Ѓорѓиоски - Со мудра игра ќе го елиминираме БАТЕ
Белгија им го нанесе првиот пораз на кадетите на ЕП
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Жак Рог му оддаде признание на Лондон за организацијата на ОИ
Британската кралица им посака успех на олимпијците
Дејвис и Далман остануваат во МЗТ Скопје
Дожд на отворањето на Олимписките игри
Сан Антонио го посакува Мекејлеб
(ФОТО) Марко Блажевски е македонскиот знаменосец
Кадетите обезбедија четврт-финале
Запленети 10.000 лажни олимписки знамиња
Маратонец без пасош на ЛОИ 2012
Тој спринтува без нозе, а девојка му е супермодел
САД ја победија Аргентина во подготвителен дуел за ЛОИ
Спиеше со момчето и остана без Игри

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |