Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.07.2012, 14:39

(ФОТО) Марко Блажевски е македонскиот знаменосецСо скромни очекувања, но со искрени желби, четворицата македонски олимпијци беа претставени пред задутрешното заминување за Лондон

ФОТО: Петр Стојановски

Поведена од кубертновата девиза, Македонија ќе ја испрати својата скромна делегација на шестите олимписки игри, во сувереното постоење на земјата. Четворицата олимпијци денеска беа претставени во просториите на Македонскиот олимписки комитет (МОК) заедно со желбите за резултати, кои барем на државно ниво, ќе направат разлика од досегашната монотонија. Кристијан Ефремов, Христина Ристеска, Симона Маринова и Марко Блажевски ќе бидат нашите репрезенти на олимписката сцена, а пливачот Блажевски ја доби честа да биде македонски знаменосец на дефилето на свеченото отворање на Игрите.

„Се подготвував максимално во периодов пред Игрите. Мојата цел е да го урнам државниот рекорд во 400 метри мешано, единствената дисциплина во која ќе настапам. Со тој резултат би требало да обезбедам и норма за СП што ќе се одржи следната година“, изјави Блажевски кој во последните неколку месеци покажа дека неговата форма оди во нагорна линија.Ништо поразлично од Блажевски и останатите тројца претставници на Македонија ќе бидат ако постигнат досега најдобри резултати во кариерите. „Сакам да го подобрам мојот личен резултат. Имавме добри подготовки последниве 10 дена во Охрид и мислам дека можам тоа да го остварам“, изјави Кристијан Ефремов, атлетичарот што ќе се натпреварува на 400 метри. Во истата дисциплина ќе не претставува и Христина Ристеска, додека пливачката Симона Маринова ќе го напаѓа личниот рекорд на 800 метри слободно.

Позитивните желби и очекувањата за успешен настап на олимпијците им посака и почесниот претседател на МОК, Васил Тупурковски со надеж дека на следните ОИ Македонија ќе испраќа многу побројна делегација. „Се надевам дека во иднина ќе имаме повеќе спортисти со остварени норми, а сега, од овие претставници очекуваме да ги остварат своите најдобри резултати“, порача Тупурковски.Специјален гостин на претставувањето беше британскиот амбасадор во Македонија, Кристофер Ивон. „Горд сум што Велика Британија е домаќин на вака спектакуларен настан, а Лондон е првиот главен град во светот, што веќе трет пат ги организира Игрите. Одлично е што Македонја има четворица претставници, би сакал да им посакам се' најдобро во Лондон“, заврши амбасадорт Ивон.

Македонските спортисти задутре поаѓаат за британската престолнина, а в четврток, во олимпиското село гостин ќе им биде Претеседателот на Репблика Македонија, Ѓорѓе Ивнов. Веќе од утре во Лондон ќе биде и спортскиот директор на МОК, Владимир Богоевски кој ќе биде водач на нашата олимписка делегација. Ова е петта Олимпијада на која ќе биде развеано македонското знаме. На Игрите во Барселона, во 1992 година, нашите спортисти настапуваа под знамето на ИОК, како Независни олимписки учесници, бидејќи МОК се' уште не беше примен во меѓународното семејство. (В.А.)Статијата е прочитана 1148 пати.

Испрати коментарВардар елиминиран од БАТЕ Борисов
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
По БАТЕ, Дебрецен би бил задачата за Вардар
(ФОТО) Премиерот Груевски во обиколка на арената „Филип Втори“
АМС апелира за коректно навивање на мечот Вардар - БАТЕ Борисов
Дрим тимот му одржа лекција на европскиот шампион
(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачи на Железничар и Марибор во Сараево
На олимпиското мени - од пиле млеко
Вардар Про против победникот од мечот Замет-Ловосице
Ѓорѓиоски - Со мудра игра ќе го елиминираме БАТЕ
Белгија им го нанесе првиот пораз на кадетите на ЕП
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Жак Рог му оддаде признание на Лондон за организацијата на ОИ
Британската кралица им посака успех на олимпијците
Дејвис и Далман остануваат во МЗТ Скопје
Дожд на отворањето на Олимписките игри
Сан Антонио го посакува Мекејлеб
Кадетите обезбедија четврт-финале
Запленети 10.000 лажни олимписки знамиња
Маратонец без пасош на ЛОИ 2012
Тој спринтува без нозе, а девојка му е супермодел
Отворањето на Игрите ќе чини 36 милиони евра
САД ја победија Аргентина во подготвителен дуел за ЛОИ
Спиеше со момчето и остана без Игри„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |