Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.07.2012, 18:15
Серија земјотреси во југозападна МакедонијаНајсилниот од овие земјотреси се случи во 12 часот и 59 минути и е почувствуван во населените места во епицентралното подрачје со интензитет од 6 степени

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, регистрираа серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 25 километри северно од Охрид во подрачјето на Илинска планина, југозападна Македонија.

Најсилниот од овие земјотреси, соопшти Сеизмолошка опсерваторија, се случи во 12 часот и 59 минути и е почувствуван во населените места во епицентралното подрачје со интензитет од 6 степени според Европската макросеизмичка скала - 1998.

Според досегашните податоци овој земјотресот е почувствуван и во Битола, Дебар, Крушево, Кичево и Охрид со интензитет од 5 степени, а во Скопје, Велес, Тетово, Гостивар со интензитет од 4 степени според истата скала.

Серија земјотреси пред околу еден месец беа регистрирани во охридското подрачје со епицентар на Илинска планина, при што беа оштетени поголем број објекти во повеќе села во општина Дебрца.
Статијата е прочитана 1634 пати.

Испрати коментарПочина чешкиот европратеник Јиржи Хавел
Тадиќ се ракуваше со Тачи!
Почнува да се гради железничкиот Коридор 8
Расчистен случајот со двојното ранување
Отстранети последиците од невремето во Гостивар
Васкопулос - Најлесно е да се флертува со национализмот
Бројот на жртвите од поплавите во Русија се искачи на 144
Во гостиварско пронајдени седум гранати за рачен фрлач
Ранети десет лица во престрелка пред дискотека во Франција
Жолта фаза поради високите температури
Билансот на поплавите во Русија е 99 жртви
Ѓорѓиев - Македонија не сака вештачки дебати со Грција за името
Убиена брачна двојка српски бегалци на Косово
Македонска пита на насловната страница на „Вашингтон пост“
Петнаесет Руси загинаа во сообраќајка во Украина
Тепачка во кафулето „Стоби”, летале чаши и пепелници
Приведен скопјанец осомничен за обид за убиство на две лица
Најавен топлотен бран за утре со ниво алерт 1
Исплатени субвенциите на лозарите и винарите
Македонски хакери ја урнаа страната на албанскиот претседател
Александар Ѓорѓиев нов портпарол на Владата
Милошоски и прости 15.000 евра на Костова
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Повредени работници, возачот во бегство
Промоција на македонското вино во Нови Сад
Ја силувал 16-годишната другарка на ќерка му
(ФОТО) Пет нови тезги на плоштадот „Македонија“
Во Лондон отворена највисоката зграда во Европа
Ограбена експозитура на Про кредит банка во скопско Влае
Расте бројот на самоубиства во Грција
Иванов - Посетата на Индијците е потврда на интересот за инвестирање
Филип Гордон во посета на Белград и Приштина
Сади Беџети пак кандидат на ДПА за градоначалник на Тетово
Вонредниот воз за „Пиво фест“ ќе сообраќа на 14 и 15 јули
Георгиевски за БНТ - Да се викаме Северна Македонија
Попоски на „Кроација Самит 2012“ во Дубровник
Поранешниот аргентински диктатор Видела осуден за кражба на бебиња
„Пријатели на Сирија“ co конкретни чекори за помош на сирискиот народ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Понеделник
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |