Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.07.2012, 13:09

Писателот Габриел Гарсија Маркес заболен од деменција

Во јавноста подолго време се зборува за здравествените проблеми на славниот писател

Познатиот колумбиски писател и нобеловец Габриел Гарсија Маркес е заболен од деменција и забрзано ја губи меморијата, јавува Би Би Си, повикувајќи се на изјава на неговиот брат Хаиме Маркес.

Подолго време во латиноамериканската јавност се зборува за здравествените проблеми на славниот писател, но ова е прв пат некој близок од неговото семејство тоа и официјално да го потврди.

Братот на Маркес потврди дека 85-годишниот писател веќе не се сеќава ниту за најосновите работи и дека секој ден постојано му ѕвони на телефон за да го прашува за најобични нешта од животот.

- Има проблеми со меморијата и јас често плачам поради тоа што гледам како го губам братот, изјавил Хаиме Маркес.

Габриел Гарсија Маркес во 1982 година ја доби Нобеловата награда за литература.

Неговиот најпознат роман „Сто години самотија“ е преведен на 30 јазици и продаден во преку 30 милиони примероци низ целиот свет.

Познатиот пистел живее во Колумбија, во градот Картагена.


Статијата е прочитана 470 пати.

Испрати коментарПаразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Соф��ја
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови Вари
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |