Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.07.2012, 12:18

Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови ВариНаградата за најдобра машка улога му припадна на Хенрик Рафалсен за улогата во наградениот норвешки филм

Победник на 47. Интернационален филмски фестивал во Карлови Вари е филмот „Хенрик“ на норвешкиот режисер Мартин Лунда. Лунда беше награден со Кристален глобус и парична награда од 25.000 долари.

Победничкиот филм е горчлива психолошка студија потпрена врз автентичноста и извонредните актерски перформанси.

За најдобро остварување на машка улога беше награден Хенрик Рафалсен за улогата во наградениот норвешки филм.

Специјална награда од жирито му беше доделена на италијанскиот филм „Роман за еден масакр“ на режисерот Марко Тулио Џордана. Наградата за режија ја доби канѓанецот Рафаел Оуелет за филмот ,,Камион". За најдобра женска улога беше избрана Лејла Хатами за улогата во иранскиот филм „Последниот чекор“.

Поротата во натпреварувачката секција- На исток од запад го награди украинскиот филм „Куќа со бедем“.

Меѓу документарците се истакна бугарско-хрватско-германскиот филм на Илиан Метев „Последната итна помош во Софија“ и филмот на шпанскиот режисер Сергиа Оксмана.

Наградата од публиката му беше доделена на белгискиот филм „Аста ла виста“.

Филмот „Смртта на човекот на Балканот“ на срспскиот режисер Мирослав Момчиловиќ е награден од Форумот на независните.

Кристален глобус за извонреден уметнички придонес во светската кинематографија и беше доделен на американската оскаровка Сузан Сарандон. Сарандон со солзи во очите наградата и ја посвети на неодамна починатата режисерка Нора Ефрон.

Ефрон е потпишана под филмовите „Романса во Сиетл“ и „Љубов преку интернет“.

Истата награда на почетокот на Фестивалот ја доби и британската носителка на Оскар, Хелен Мирен.

По официјалниот дел на вечерта, присутните имаа можност да го видат новиот филм „До Рим со љубов“ на култниот режисер Вуди Ален.Статијата е прочитана 125 пати.

Испрати коментарПаразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холм�� и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Писателот Габриел Гарсија Маркес заболен од деменција
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |