Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.07.2012, 01:39
Олимпијадата остана сон и за кошаркаритеНашите кошаркари во тукушто завршениот меч беа поразени од Доминиканска Република со 86:76

Македонија го заврши настапот на предолимписките квалификации во Каракас. Нашите кошаркари во тукушто завршениот меч беа поразени од Доминиканска Република со 86:76.

Македонија одлично го почна натпреварот и првата четвртина ја доби со 23:10. Во втората продолживме со одлична игра и во еден момент имавме предност од дури 20 поени, 37:27, а на пауза заминавме со истата позитива од првата четвртина, 13 поени.

Сепак, во второто полувреме Доминиканците се разбудија. Предводени од играчот на Сакраменто Кингс, Франциско Гарсија кој постигна 28 поени, најпрво во третата четвртина дојдоа на минус 2, а во последната со тотална доминација буквално ги разбија нашите кошаркари.

На Македонија не и помогна феноменалната игра на Лестер Бо Мекејлеб кој постигна 35 поени, кој поддршка имаше само од Илиевски кој уфрли 16 и Самарџиски со 11 поени. Капитенот Антиќ постигна само еден поен и тоа од линијата за слободни фрлања на две минути пред крајот на мечот.

Вредно да се напомене е и тоа што во одредени делови од вториот дел судиите со некои спорни одлуки против нашата селекција им дадоа крилја на Доминиканците да стигнат до полуфиналето.

Статијата е прочитана 2802 пати.

Испрати коментарТрка во Сингапур уште пет години
Шкендија елиминирана од Портдаун
Првенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Шкендија го надополнува пропуштеното во Лига Европа
Маневски стана вардарец
Познати групите за Олимпискиот кошаркарски турнир во Лондон
„Гаспром“ официјален партнер на Лигата на шампионите
Почна судењето на Џон Тери
Дешамп нов селектор на „триколорите“
Бундес-лигата наесен со видео-технологија
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Словенечките параглајдеристи најпрецизни на европскиот шампионат во Охрид
Нигерија обезбеди пласман на ОИ
Федерер седми пат го освои Вимблдон!
Триумф на Вебер во Силверстоун
Ристеска место Рожман на ОИ
Кошаркарите на Русија и на Литванија се пласираа на Олимпијада
Кличко повторно ја одбрани титулата
Петта титула за Серена Вилијамс на Вимблдон
Литванија последен полуфиналист во Каракас
Федерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Преку Доминикана до полуфинале
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“Dark Avenger, 07.07.2012 05:52:15
Vredno e da se spomene deka najcesto, koga ke izgubime mec vo koj sme vodele, stalno ni se krivi sudiite...
kole, 07.07.2012 09:34:32
Се виде зошто во кошарката доминиираат црномурестите. Нашиве бели едвај да поентираа од време на време. Исплазија јазици до колена. Не успеаја да одговорат на чврста игра, не успеаја да скокнат и фатат топка, не успеаја да се ослободат за шут. (Му благодарам на Бо за доприносот!) Ако ништо друго добра школа за понатаму. Едно вредно искуство, да знаат што им фали во играта. Благодарам и за толку. Продолжете да работите, може тоа и маал��у подобро. Поздрав!
zvezda, 07.07.2012 09:35:01
Ako vazno vidoja kade e Venecuela. Se prosetaja
Судија, 07.07.2012 09:46:51
Многу слабо второ полувреме и никаква игра на Антиќ, Тоше и браќата, а за судиите: 1. Немаше 3 секунди во 2 - 1/4 2. Не беше фаул во напад онаа на Мекелејб 3. Имаше фаул во напад врз Чековски, а не од него
ostavre, 07.07.2012 12:03:31
Steta! Sansata postoese posle prvoto poluvreme. Dominikancite ne se dovolno kvalitetni za da se plasiraat ponataka, no uspeava da ne isfrlat nas. Pristrasno sudenje da, no nasite reprezentativci ne pokazaa mnogu vo vtoroto poluvreme. Treba da mu se izvinat na Bo McCalebb koj navistina se borese i bese edinstveniot vo reprezentacijata koj zasluzi da odi na olimpijadata.
pile, 07.07.2012 14:01:58
Cestitki do Makedonskite kosarkari, odime ponatamu vo novi uspesi, sepak srceto na teren go ostavate.
Itar Pejo, 07.07.2012 15:55:43
Vlasta zgresi sto ne isprati dva-tri voza so navivaci falangisti.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |