Број 3034  сабота, 11 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Селеш во тениската Куќа на славните

Малата Мо во 15-годишната кариера освои девет Гренд-слема, а 178 седмици беше прва на ВТА-листата

Некогашниот женски рекет број еден во светот Моника Селеш на саботната церемонија во Њупорт влезе во тениската Куќа на славните заедно со уште тројца играчи. Селеш, која сега има 35 години, освои девет Гренд-слем титули во сингл во 1990-тите, од кои четири на Австралија опен и три на Ролан Гарос. Таа беше на врвот на ВТА-листата 178 седмици со прекини, а 1991 и 1992 година ги заврши како најдобро рангирана тенисерка. Таа и понатаму е најмладиот победник на Отвореното првенство на Франција, кое во 1990 го освои на возраст од 16 години и шест месеци.

Позната како Малата Мо, која е родена во поранешна Југославија, а во 1994 година доби американско државјанство, освои 53 титули во сингл и шест во двојки. Во текот на повеќе од 15-годишната кариера заработи над 14 милиони долари од наградните фоиндови на турнирите. Нејзината кариера беше прекината во 1993, кога беше избодена в грб од гледач при промена на страните за време на меч во Хамбург, по што не се појави на натпреварувањата 27 месеци. Својот последен Гренд-слем, Австралија опен, го освои во 1996 година.

На Селеш во Куќата на славните и' се придружија Андрес Химено, еден од најдобрите шпански тенисери во 1960-тите, потоа Доналд Дел, ексрепрезентативец на САД во Дејвис купот, како и починатиот Роберт Џонсон. Тој беше основач и директор на Американската асоцијација за развој на јуниорскиот тенис, која со децении работеше во поттикнувањето на развојот на афроамериканските тенисери.


Статијата е прочитана 334 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Прва победа на Вебер во 130. обид!
Фантастична „стотка“ на Тајсон Геј во Рим
Ночентини нов лидер на Тур де Франс
Тенисерите на пат кон Втората група од Дејвис купот
„Романтичарите“ фаворити против „крстоносците“ во Белфаст
Ето во Јунајтед за 29 милиони евра?
Џејсон Кид уште три години во Далас
Нова бламажа на младите кошаркарки на ЕП во Охрид
Светски рекорд на Пирсол на 200 м грбно