Број 3034  сабота, 11 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Џејсон Кид уште три години во Далас

Џејсон Кид потпиша тригодишен договор со Далас, клуб во кој во 1994 година ја започна кариера и клуб во кој овој 37 годишен кошаркар сега може и да ја заврши. Иако условите од договорот не се објавени, сепак, медиумите шпекулираат дека Кид се обвзра на тригодишна верност кон мавериски за сума од 25 милиони американски долари.

Далас го одбра Кид на драфтот во 1994 година, а во тимот се врати лани. Со просек од девет коша, 6.2 скока и 8,7 асистенции по натпреварот тој им помогна на маверикси во остварувањето на сезонскиот рекорд од 50 победи и 32 пораза.

Кид е четвртиот играч во историјата на НБА лигата кој ја достигна бројката од 10.000 додавања во кариерата. Во мечот со Торонто во март месец Кид забележа 15 асистенции. Во своите 15 сезони во НБА лигата Кид има просек од 13,8 коша, 6,7 скока и 9,2 асистенции по натпревар.


#
Статијата е прочитана 135 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Прва победа на Вебер во 130. обид!
Фантастична „стотка“ на Тајсон Геј во Рим
Ночентини нов лидер на Тур де Франс
Тенисерите на пат кон Втората група од Дејвис купот
„Романтичарите“ фаворити против „крстоносците“ во Белфаст
Ето во Јунајтед за 29 милиони евра?
Селеш во тениската Куќа на славните
Нова бламажа на младите кошаркарки на ЕП во Охрид
Светски рекорд на Пирсол на 200 м грбно