Број 3034  сабота, 11 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт
Светски рекорд на Пирсол на 200 м грбно

Американецот Арон Пирсол го собори светскиот рекорд на 200 м грбно, победувајќи со време 1:53,08 мин. на националниот шампионат на САД, кој е изборен за американската пливачка репрезентација за претстојното Светско првенство во Рим. Пирсол, кој постави нов светски рекорд и на 100 м грбно во средата, го подобри за 86 стотинки досегашниот најдобар резултат од 1:53,94 мин., со кој неговиот сонародник Рајан Лохте го освои златниот медал во оваа дисциплина на Олимписките игри во Пекинг. Лохте во еден дел од трката пливаше во рамките на светскиот рекорд, но набргу беше престигнат од Пирсол и заврши втор со заостанување од повеќе од една секунда - 1:54,21 мин.

И Пирсол и Лохте изборија место во американскиот тим за мундијалот.


Статијата е прочитана 71 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Прва победа на Вебер во 130. обид!
Фантастична „стотка“ на Тајсон Геј во Рим
Ночентини нов лидер на Тур де Франс
Тенисерите на пат кон Втората група од Дејвис купот
„Романтичарите“ фаворити против „крстоносците“ во Белфаст
Ето во Јунајтед за 29 милиони евра?
Селеш во тениската Куќа на славните
Џејсон Кид уште три години во Далас
Нова бламажа на младите кошаркарки на ЕП во Охрид