Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
23.07.2012, 16:35
„Синтези“ го посвети 28. број на Дејан ДуковскиОвој број на „Синтези“ донесува и избор поезија од неодамна починатата поетеса Светлана Христова-Јоциќ

Новиот, 28. број на списанието „Синтези“ му е посветен на Дејан Дуковски, најзначајниот современ македонски драмски автор. Воведниот, толкувачки текст за неговите драми од Јелена Лужина е со наслов „Многу бројки и некоја буква“, а во рубриката „Соочувања“ за Дуковски пишуваат режисерот Александар Поповски, во текстот „Хомер од моето Скопје“ и актерот Никола Ристановски во „Тие драми, негови ама и наши“. Објавена е и драмата „Галиео Галилеј“, како и исцрпни прилози со елементи на био-библиографија, театрографија и филмографија. Како што информираат од издавачката куќа „Дијалог“, блокот е збогатен со низа фотографии од сценските изведби на делата на Дејан Дуковски.

Овој број на „Синтези“ донесува и избор поезија од неодамна починатата поетеса Светлана Христова-Јоциќ, меѓу кои се и познатите наслови „Жена со илјада умирања“, „Вечниот живот на Светлана“ и „Ќе кренам љубовно востание“. Поетски, прозни и критичко-есеистички прилози објавуваат и авторите: Игор Исаковски, Трајче Кацаров, Влада Урошевиќ, Ристо Лазаров, Веле Смилевски, Ефтим Клетников, Маја Јакимовска-Тошиќ и Благоја Куновски. (К.Б.)Статијата е прочитана 440 пати.

Испрати коментарСе ожени лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун
Почитувачи на Тесла предлагаат СПЦ да го прогласи за светец
Драмски театар со „Хамлет“ на фестивал во Полска
„Три“ ја издаде хит-книгата „Долна земја“ од Џозеф О’ Нил
Аврил Лавињ го оставила момчето заради девојка!?
Очекувам оваа музика да се слуша долго време
Том Круз купува куќа поблизу до Сури
Бред Пит за два милиони долари во Величествениот
Ќе се реконструира киното на браќата Манаки!?
Повикал итна помош за задача од математика
Се подготвува спектакл за концертот на Чолиќ во Охрид
„Електра“ од Данска на Фестивалот „Стоби“
Џони Деп жали поради прекинот со Ванеса Паради
Мадона се уште користи оружје на концертите
Македонија ќе учествува на Саемот на книгата во Москва

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |