Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
23.07.2012, 13:35

„Електра“ од Данска на Фестивалот „Стоби“

Модерна верзија со брзо темпо на старата класика во режија на Никлас Бендиксен

Денеска, со почеток во 21 часот, на програмата на 11. издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“, ќе биде изведена претставата „Електра“ од Софокле, во режија на Никлас Бендиксен, а во продукција на Театарот на Бети Ненсен од Данска.

„Електра“ е краен пубертетски бунтовник. Таа е заглавена во дрогите, бунтовништвото, предавството и сексуалните напади. Нејзината единствена надеж е дека брат и Орест ќе се врати дома за да можат двајцата заедно да го одмаздат нивното крваво минато.

Модерна верзија со брзо темпо на старата класика, која талентираната српско-данска актерка Маријана Јанковиќ, ја игра со огромен интензитет и прецизност. Покрај неа, во претставата играат и Трине Дирхолм, Кенет М. Кристенсен, Мари Далсгард, Никлас Бендиксен и Трине Туксен. (К.Р.)


Статијата е прочитана 239 пати.

Испрати коментарСе ожени лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун
Почитувачи на Тесла предлагаат СПЦ да го прогласи за светец
Драмски театар со „Хамлет“ на фестивал во Полска
„Три“ ја издаде хит-книгата „Долна земја“ од Џозеф О’ Нил
Аврил Лавињ го оставила момчето заради девојка!?
Очекувам оваа музика да се слуша долго време
Том Круз купува куќа поблизу до Сури
Бред Пит за два милиони долари во Величествениот
Ќе се реконструира киното на браќата Манаки!?
Повикал итна помош за задача од математика
„Синтези“ го посвети 28. број на Дејан Дуковски
Се подготвува спектакл за концертот на Чолиќ во Охрид
Џони Деп жали поради прекинот со Ванеса Паради
Мадона се уште користи оружје на концертите
Македонија ќе учествува на Саемот на книгата во Москва

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |