Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
22.07.2012, 20:32

По 18 години, Русија стана членка на СТО

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го потпиша протоколот за приклучување кон Светската трговска организација и му стави крај на процесот долг 18 години. Протоколот што ќе стапи на сила за 30 дена, откако долниот дом на рускиот парламент го ратификуваше на 10 јули, а горниот дом на 18 јули. Русија досега беше најголемата економија која не беше член на глобалната трговска заедница. Заговорниците за приклучување кон СТО сметаат дека тоа ќе и' помогне на Русија да ги поттикне странските инвестиции. Илјадници руски бизнисмени, пак, стравуваат дека ниските увозни царини и ограничените субвенции, што е услов за членство во СТО, ќе ја загрозат домашната економија. Русија ќе стане 156 членка на СТО, 18 години откако ги почна преговорите за приклучување. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 187 пати.

Испрати коментарДа се купи стан на кредит или да се плаќа кирија
Ќе побарам поддршка и за втор мандат

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |