Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
25.07.2012, 19:16

За исклучено парно ќе се плаќа 10 отсто од сметката

Ќе биде потребно 80 отсто од станарите да се согласат за исклучување од парно

Најдоцна до крајот на месецов Регулаторната комисија за енергетика, РКЕ, ќе го донесе новиот Правилник за топлинска енергија. Според вчерашната изјава на претседателот на РКЕ, Димитар Петров, корисниците кои се исклучиле од системот ќе треба да плаќаат 10 отсто од месечната цена од сметката од вообичаениот износ за греење во колективните згради. Доколку, пак, цел објект се исклучи од парно, граѓаните воопшто нема да бидат должни да плаќаат за топлинска енергија. На исклучените корисници, според РКЕ, ќе им се даде два до три месеца рок за прилагодување, односно додека им се пресметаат новите износи за плаќање.

Инаку, со оваа вчерашна најава од РКЕ се отфрлија шпекулациите дека корисниците кои ќе се исклучат од парното ќе плаќаат по 50 отсто од сметките.

Инаку, ќе останува според предлог верзијата на новиот Правилник, дека е потребно 80 отсто од станарите да се согласат за исклучување од парно. Со тоа, како што реагираа од Организацијата на потрошувачи, се нарушува правото на избор. Во забелешките на ОПМ до Регулаторите се вели дека правилата се нејасни и дека има одредби во Правилникот кои можат различно да се толкуваат, а кои ќе придонесат договорите со корисниците понатаму да можат да бидат предмет на судско разгледување и постапување. Според нив, најпроблематично е решението со кое тие што сакаат да се исклучат треба да добијат согласност од 80 отсто од потрошувачите кои живеат во колективните објекти. ОПМ смета дека може да се поднесе такво барање без условување. (М.Т.)


Статијата е прочитана 1937 пати.

Испрати коментарПравила, што беше тоа?
На прошетка низ Охрид
Бан Ки-мун на жешка линија со Скопје и со Атина
Струјата и парното поскапеа среде лето
СДСМ го одложува митингот во Скопје поради слаба посетеност
Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
Црвенковски дискриминирал по род и пол
Струмица жали за храбрите браќаmkd, 26.07.2012 08:51:58
Ova so 10% za isklucenite e REALNO. Dosega toa bese na grbot na aktivnite korisnici i plakaa za komsiite. Sepak pravoto resenie se KALORIMETRI i treba da se najde resenie koj i kako da gi postavi.
тино, 26.07.2012 09:27:33
Законов значи: муко преѓи на другог или кавга меѓу комшиите. Неспособноста на овие регулатори кој изгледа ги интересира само платата и надоместокот, ќе направат хаос и нетрпение меѓу станарите.
bale, 26.07.2012 09:31:14
mnogu podobro bi bilo toplifikacija da se zanimava sama so sebe otkolku so isklucenite korisnici.verojatno stanarite se isklucile od nekoja pricina sto na toplifikacija dobro mu e poznata.ima sudska odluka,deka isklucenite korisnici so toplifikacija nemaat nikakva obvrski i oni sami ce si opredelat na koj nacin ke se grejat.kakvo e ova pazarenje za placanje na nekoja taksa da placa nekoj koj porano se greel na parno.pazarnata ekonomija toa ne go poznava.
ko-ra, 26.07.2012 09:43:51
Ova sto se pravi vo Makedonija nikade go nema.Se dojde do tamu da gragjaninot ne moze sam da odlucuva kako ke go zatopluva svojot dom,tuku ke mora da bara odobruvanje od sosedite.!!Ove e nevidena budalstina na gospodata sto sedat vo regulatornata komisija i ne mi e jasno vrz osnova na koi zakoni i propisi tie rabotat.Kako sto trgnala rabotava mozebi eden den nekoja druga vakva komisija ke donese odluka deka stanot vo kolektivnata stanbena zgrada moze sopstvenikot da go prodade samo pod uslov toa da go odobrat 80% od stanarite vo zgradata.Covek da se cudi i da se krsti,ne sme daleku od denot koga vlasta ke odlucuva za se vo ime na gragjanite.Vnimavajte Golemiot Brat ve sledi i nadgleduva i odlucuva namesto vas.!!
Stanar bez parno, 26.07.2012 11:10:10
Ne mozam da veruvam shto chitam? Koj li e samo toj um koj go smislil ova i bez sram javno kazal. Kako e mozno da placash stoka ili usluga koja ne ja barash, dobivash i koristish? Ma ni 10 pari, a ne 10 %. Reshenieto treba da se bara vo cenite, odnosno ekonomichnosta, a ne vo glupostite. Ma koj si zima za pravo, da mi go ogranichuva moeto pravo, pa makar bil i Gospod, a ne premier, ushte pomalku nekoja si komisija. Ma tie stanari treba da zabranat cevkite od parnoto da minat niz nivnata suverena teritorija (stan), pa neka se nosat sose niv. Do kade stasavme?
Ема, 26.07.2012 13:02:25
Се извинувам, но не е реално да плаќам за услуга што не ја користам - ни 10% ни 50%. А, на господата од Топлификација на кои наместо рожници во очите им стојат долари, нека им служи на чест за грабежот што го спроведуваат врз граѓаните. Не знам под чија капа сте, ама нека ви служи на чест. И едно прашање: уште колку пати ќе поскапи парното греење до крајот на годината парното?!? И ние имаме буџет и трошоци, не само вие. И пазете се да не случајно ви текне да инвестирате во калориметри, голем трошок!!! Како инаку ќе си поделите дивиденда на крајот на годината?!? Срдечен поздрав и добра “жетва“ ви пожелувам и оваа година!
Milan, 26.07.2012 13:40:38
Ke padne na ustaven nemoze isklucen stan da plakja 10 %, zato sto go greele komsiite :) ako e taka neka plakjaat i tie sto nemaat klima zasto drugite go ladat vo leto? Nema smisla neli. A toplifikacija moze komotno da si gi izvadi cefkite od stanovite sto se iskluceni od parno, ili pak komsiite neka mu plakjaat kirija na iskluceniot komsija posto cevkite za oni da se great mu pominuvaat niz stan? i toa nema logika.
Tome, 26.07.2012 13:49:16
Do MKD. Jas imam instalirano razladni uredi, a komsiite nemaat. Kolku treba REALNO da mi platat komsiite sto gi ladam, to est me great i odzemaat kalorii?Koga go kupuvav stanot so nieden dokument,resenie,dogovor za stan itn NE BASE KAZANO da ke moram da plakam i ako ne se gream.Za skepticite koi ke kazat na bajniot Zapad bilo vaka ili onaka. Kaj niv vo kupoprodazniot dogovor STOI SE NA SVOE MESTO, kazano kako ke bide, kolku ke plakam ako vaka ili onaka. Jas kako kupec odlucuvam dali ke kupam ili ne.Ako kupam znaci se soglasuvam,ako ne odam ponatamu.Ova sto se pravi go nemalo ni vo tursko,ni vo kaursko.Haracot (letninata) se sobiral i se nosel kaj Sultanot,denes toa se vika danok,taksa itn.A ova od Regulatornava kom se vika LEGALEN GRABEZ NA GANGSTERSKO/KRIMINALNA BANDA (kompanija de) potpomognata i aminuvana od pozicijata.Veruvam da MKD ima nekoj vo toplifikacija ili komsijata go isklucil parnoto,a MKD zimata se tufkase i mislese kako toj plaka a komsi ne.Od inaet, neka pukne komso sk
makedonski graganin?!?, 26.07.2012 14:43:46
Dve godini sme iskluceni od topifinacija. Po koj dogovoj ke mi naplaka 10%? Koj kogo stiti vo ovaa drzava?!? Kolku provizija zema relulatornata komisija za sekoja donesena odluka? Samo na toa mi mirisa!
Realen, 26.07.2012 18:15:17
Ima logika da se plaka 10%, ako vo zgradata se zagrevaat i zaednickite prostorii/vlezot i skalite/. Se drugo e nezakonski i samovolie na poedinci od pozicija na vlast.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Британците сo интересна и пред се' музички илустративна церемонија...
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
Први се огласија големите ѕвона на кулата часовник Биг Бен, покрај зградата на британскиот Парламент и брегот на Темза, ...
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |