Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
27.07.2012, 14:42

„Медеја“ на Кокотовиќ вечерва на „Стоби“

Во рамките на фестивалот „Стоби“, Битолскиот народен театар вечерва ќе ја одигра претставата „Медеја“ од Хајнер Милер, во режија на Нада Кокотовиќ

Битолскиот народен театар, вечерва, во рамките на фестивалот на античка драма „Стоби“, на сцената на амфитеатарот на истоимениот археолошки локалитет, во 21 часот ќе ја одигра претставата „Медеја“ од Хајнер Милер, во режија на Нада Кокотовиќ. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите на Благој Мицевски, а автор на музиката е Миодраг Неќак.

Во главните улоги настапуваат актерите: Јулијана Мирчевска, Здравко Стојмиров,

Соња Михајлова, Кристина Христова Николова, Борис Чоревски, Валентина Грамосли и др. Главните теми во оваа претстава на Кокотовиќ се односот на мажите и жените, љубовта и омразата, предавството... (К.Б.)


Статијата е прочитана 312 пати.

Испрати коментарФилмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
Премиера на „Така зборуваше“
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Отворена изложба на носии во Крушево
Францускиот кларинетист Пoл Мејер вечерва на Охридско лето
Почнува Д Фестивал во Дојран
Доделени наградите на фестивалот на античка драма Стоби 2012
(ИНТЕРВЈУ) Сексот е само средство за смирување
Постери за Олимпијадата изложени и во Скопје

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 28°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |