Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.07.2012, 15:04

Исполнувањето на ветувањата останува приоритет на Владата

По повод една година од изборот на Владата премиерот Груевски соопшти дека реализацијата на ветувањата се императив и приоритет и на овој Кабинет

Работа во интерес на народот, останување доследни на зборот и исполнување на даденото ветување е императив и приоритет од кој Владата нема да отстапи. Вака премиерот Никола Груевски се обрати по повод една година од изборот на оваа Влада.

- Денеска Македонија и покрај бројните предизвици и проблеми со кои се соочува оди напред. Патот е трасиран, а целта е видлива и достижна. Реформите се спроведуваат, но секако има уште многу работа пред нас. Уште доста треба да сработиме за да кажеме стигнавме до целта. Ние не се плашиме од работа и не се повлекуваме пред предизвиците, истакна премиерот Груевски.

Тој потенцира дека Владата во својата работа се осврнува на целата територија на Република Македонија за да ги задоволи потребите на граѓаните и на секој поединец без разлика на неговата национална верска припадност и политичка ориентација.

Премиерот Груевски потенцира дека Владата работи според програмата и дека во овој период се реализираат и проекти кои не биле предвидени во неа. Посочи дека целосно се завршени 380 проекти, 470 се во тек и најави дека заедно со граѓаните и во иднина ќе работи на илјада проекти.

- И во вој период на работа се водевме од петте стратешки приоритети, зголемување на економскиот раст, интеграција во ЕУ и НАТО, бескомпромисна борба против корупцијата, добри меѓуетнички односи, инвестиции во образованието и наука, потенцира премиерот Никола Груевски.


Статијата е прочитана 476 пати.

Испрати коментарНАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
Митинг на СДСМ во Охрид
Србија во ЕУ само ако го признае Косово
Велосипедист загина во Тетово
Сервер го поздрави македонскиот предлог за соработка со Грција
ММФ и предвидува на Шпанија уште подлабока рецесија
Меркел и Оланд „ќе направат се за да ја заштитат еврозоната“
СДСМ на средби со граѓаните на Охрид и Дебрца
Седум нови индустриски зони во следните месеци
Полицијата откри 46 илегални танчерки
Обезбедени 144 милиони денари за учениците од ранливи семејства
Tоплотен бран од жолта фаза
Локализиран пожарот на патот Струмица-Валандово
Реактивиран пожарот кај Струмица
Сончево со умерен ветер
Црвенковски - Што разговараше државниот врв со Бан Ки-мун?
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
(OБНОВЕНО) Убиен 53-годишен маж во охридското село Орман
Аврамопулос „разочаран од провокативните изјави на Груевски“
Он-лајн нарачки на услугите на „Македонски телеком“
Вашингтон повика на директни разговори меѓу Атина и Скопје
(ФОТО) Свечен пречек за контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ од Авганистан
СМК со резерви дека Грција ќе ги штити човековите права во ЕУ
Вељаноски задоволен од работењето на Парламентот
Активен, но под контрола пожарот кај Два Пата, Струмица
Јанкулоска - Многукратно расте ефикасноста на МВР
Еквадор бара гаранции од Британија за Џулијан Асанж
Избрана новата српска Влада
Арачиновец ветувал и наплатувал за лажни вработувања во МВР
Самарас се сретнa со претставниците на „тројката"
Пожарот кај Богданци активен, но под контрола
Пентагон ja минимизира улогата на Ал Каеда во ��ирија
Груевски без коментари за името, го кани Самарас на средба
Пожарот кај Свети Николе ставен под контрола
Херитиџ предвидува македонско членство во НАТО на следниот самит
Cончево со умерена облачност
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремистиpile, 27.07.2012 16:49:58
Sekoj izminat cas izminat den so ovaa garnitura na Vlast, cie prosrpsko i probugarsko vlijanie e opisano vo denesnoto intervju na Ljupco Georgievski vo cenetiot nedelnik Fokus,za naklonetosta kon pripadnicite na ONA so donesuvanje na Avtenticnoto tolkuvanje, mozje da gi kvalifikuvame vo borci za covekovi prava, i G-din Lambrinidis bi im zavidel.Koja posvetenost 24/7 raboti najpatriotskiot Premier, od zamrznuvanje na davanje komentari za imeto mislejki na provladinite i so narodni pari finansirani mediumi,cunki dosega mnogu davase,Vladino rabotno leto prodolzjuva,sega sme na svoj teren vnatresni dostignuvanja, pa ekonomska kriza e zatoa nema zgolemuvanje na BDP, a se sto e dobro zasluzjna e lopatata na Gruevski.Nema potreba od ucestvo emisijata na Alfa TV zjivot i stil, od traktorist posea do kombajner zjnee,ma kakov politicar, dzver.Vo koe vreme kade saka G-din Samaras ke se sretneme samo neka si zamine G-dinot Filip Gordon od regionot, da ne mu tekne vo Skopje da dojde.OSTAVKA
Branko, 27.07.2012 18:27:25
1. Zgolemuvanje na ekonomski rast od predvideni 4,5 = 0,5 % 2. Integracija vo EU i NATO = 0 3. Beskomprmisna borba protiv korupcijata = zgolemena korupcija 4. Dobri megjuetnicki odnosi = nikakvi 5. Investiciii vo obrazovanie i nauka = fkultet vo sekoe maaalo so 1 do 1,5 studenti.... Proekti koi se realiziraat a ne se predvideni vo programata na vladata.... ..... Namalen standard, pokacena struja, nevrabotenost, siromastija.....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Лок��лни грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, ��ткако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 ��етри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |